Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na sygnale Wiadomości

POLICJA: Zatrzymani kierowcy pod wpływem, z zakazami jazdy, łamiący przepisy, bez uprawnień

Wągrowiecka policja podsumowała miniony weekend. Niestety, znów nie zabrakło nieodpowiedzialnych kierowców.

Kierował bez uprawnień

W piątkowy wieczór w Kamienicy policjanci dzielnicowi zatrzymali do kontroli opla corsę, którego kierowca nie korzystał z pasów bezpieczeństwa. Na jaw wyszło, że siedzący za kierownicą 20-latek nie posiadał uprawnień do kierowania. Dokumentacja z przeprowadzonej interwencji przekazana zostanie do sądu, który oprócz wymierzenia kary grzywny, wyda również postanowienie o zakazie prowadzenia pojazdu.

Jechał na dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów

Zatrzymany również w piątek przez patrol z Wydziału Ruchu Drogowego kierowca audi, 35-letni mieszkaniec gminy Skoki, będzie odpowiadał za przestępstwo złamania takiego zakazu. Mężczyzna zdecydował się na prowadzenie samochodu pomimo posiadania dwóch wyroków – Sądu Rejonowego w Wągrowcu i Sądu Rejonowego Poznań- Nowe Miasto i Wilda, zakazujących mu kierowanie pojazdami mechanicznymi. Ten pierwszy wydany w 2019 roku zakazuje dożywotnio prowadzenia pojazdów. Odpowiedzialność prawna za złamanie takiego zakazu wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Niepewne manewry na parkingu i interwencja obywatelska

Kompletnie niezrozumiałe zachowanie 46-latka z gminy Mieścisko. Był on widziany przez świadków jak pił piwo, a w samym środku dnia, niepewnie jeździł po parkingu koło marketu przy ul. Bydgoskiej w Wągrowcu. Zareagowała 28-letnia wągrowczanka, która podeszła do mężczyzny kazała mu oddać kluczyki, zadzwoniła na numer alarmowy 112, wtedy mężczyzna poszedł do sklepu.

Mężczyzna tłumaczył policjantom, że do Wągrowca przyjechał wraz z żoną na zakupy, a ona właśnie znajduje się w markecie. Przyznał się również że od rana wypił kilka piw, a samochodem nie jeździ, bo nie ma do tego uprawnień. Postanowił jednak przeparkować auto z jednego miejsca na inne.

W organizmie mężczyzny w chwili przeprowadzenia badania, znajdowało się około 2,5 promila alkoholu. Sąd może skazać mężczyznę na karę pozbawienia wolności do 3 lat, grzywnę minimum 5 tys. złotych, orzec zakaz prowadzenia pojazdów, nie krótszy niż 3 lata. W organizmie mężczyzny stężenie przekraczało 1,5 promila alkoholu, stąd Sędzia musi orzec przepadek auta. Jeśli kierowca nie był jedynym właścicielem, sąd orzeknie przepadek równowartości samochodu.

Kierowca widział mgłę?

Kolejny drogowy przestępca zatrzymany został w niedzielę około godziny 19:00 w Krośnie. Tam policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli opla vectrę, który jechał z włączonymi światłami przeciwmgłowymi.

– 27-letni kierowca używał ich pomimo normalnej przejrzystości powietrza, co jest prawnie zakazane. Status kierowcy również wzbudzał zastrzeżenia. Mężczyzna nie powinien poruszać się pojazdami w związku z zakazem sądowym prowadzenia pojazdów. Wobec mężczyzny wszczęte zostanie postępowanie, którego rozstrzygnięcie wiąże się z orzeczeniem kary, a może to być kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności – tłumaczy policja.

Źródło: KPP Wągrowiec/asp. Dominik Zieliński

Fot. Ilustracyjne „OnW”

Czytaj także

IMGW OSTRZEGA: W nocy możliwy u nas ulewny DESZCZ i BURZE z GRADEM. WIATR nawet do 100 km na godzinę!

Krzysztof Czapul

POLICJA SZUKA ZAGINIONYCH Z WĄGROWCA I MIEŚCISKA [FOTO]

Krzysztof Czapul

WAŻNE: Wiemy, gdzie dziś i w najbliższych dniach nie będzie u nas prądu [WYKAZ]

Redakcja