serpol praca

Okno na Wągrowiec
Na sygnale Społeczeństwo Wiadomości

POLICJA OSTRZEGA: Psikus może mieć poważne konsekwencja

Policjanci przestrzegają, że brak wyobraźni w „świętowaniu” Halloween, może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Zbliża się Halloween, święto z amerykańską tradycją, które jest obchodzone w przeddzień Wszystkich Świętych, jako tzw. święto duchów. Zwyczaj ten znajduje swoich naśladowców także i w Polsce. Młodzi ludzie przebierają się za wiedźmy, duchy, demony, po czym odwiedzają mieszkańców swojej okolicy, aby pod hasłem „cukierek albo psikus” otrzymać od nich słodycze. Nie wszyscy aprobują amerykański zwyczaj i trzeba to uszanować.

– Młodzi ludzie nie zawsze też zdają sobie sprawę, co oznacza „psikus”. W latach ubiegłych zdarzały się zawiadomienia dot. m.in. dewastacji elewacji budynków mieszkalnych, których właściciele nie chcieli uczestniczyć w „zabawie”. Zdarzało się że właściciele domów, obrzuconych jajkami, wyceniali naprawę elewacji na kilka tysięcy złotych – tłumaczy wągrowiecka policja.

Policja przestrzega i informuje, że kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze do 5 lat pozbawienia wolności oraz obowiązkowi naprawienia szkody. W przypadku osób nieletnich, kosztem naprawy zostaną obciążeni rodzice lub opiekunowie prawni, a o dalszym losie nieletnich wandali będzie decydował sąd.

Źródło: KPP Wągrowiec/asp. Dominik Zieliński

Czytaj także

Jest nowy kierownik posterunku policji w Gołańczy

Redakcja

Policja ZATRZYMAŁA 8 POSZUKIWANYCH osób. Wystarczyła tylko… jedna doba!

Redakcja

AKCJA POLICJI: Rekordzista dostał MANDAT 2,5 tys. zł i 28 punktów karnych! [FOTO]

Redakcja