Okno na Wągrowiec
Na sygnale Wiadomości Wydarzenia

POLICJA OSTRZEGA: Na FB informują o zgonach po szczepieniu, a WYŁUDZAJĄ nasze DANE

artdent baner

To fake news, którego przeczytanie naraża nas na stratę pieniędzy.

Policjanci ostrzegają, że w ostatnim czasie na Facebooku pojawił się fake news o kilkunastu osobach, które w tym samym miejscu i czasie zmarły po podaniu szczepionki.

– Post odsyła do artykułu, który zawiera wideo i opis całej sytuacji. Po kliknięciu w link pojawia się jednak prośba o podanie i uwierzytelnienie swoich danych personalnych. Kierowani ciekawością internauci zapominają o zasadach bezpieczeństwa i przekazują takie informacje, nie wiedząc, że całe przedsięwzięcie to fortel oszustów – wyjaśniają funkcjonariusze.

Okazuje się, że podobne pomysły oszuści mieli już wcześniej, bo w przeszłości takie fake newsy dotyczyły np. porwanych dzieci czy zwierząt, nad którymi znęcali się właściciele. Tytuły artykułów często wskazują, że informacja zawiera nagranie video pokazujące przebieg całego zdarzenia.

– Przestępcy po zdobyciu takich danych, przejmują naszą internetową tożsamość, którą mogą w dowolny sposób wykorzystać. Między innymi po to, aby się wzbogacić, np. wyłudzając numer blik od naszych znajomych – policjanci tłumaczą schemat działania złodziei.

Co ważne, takie „fejkowe” strony internetowe zawsze tworzone są na zagranicznych serwerach, aby utrudnić pracę organom ścigania.

PAMIĘTAJ

Klikając w posty odsyłające do sensacyjnych informacji nigdy nie przekazuj swoich danych personalnych. Każdy kto prosi cię o to jest potencjalnym oszustem! Chce podszyć się pod ciebie i na tym się wzbogacić! Korzystaj z wiarygodnych, znanych i sprawdzonych przez siebie źródeł informacji!

Źródło: KWP w Poznaniu

kondolencje Szulczewska

Czytaj także

PRZEMOC W RODZINIE ZASTĘPCZEJ: 12-oro dzieci zabrano z tego domu. Rodziców zatrzymała policja

Redakcja

Dopuścił się trzech przestępstw i kilku wykroczeń w… jednym momencie [FOTO]

Redakcja

Gołańcz dofinansuje zakup radiowozu dla policji [FILM]

Redakcja