Okno na Wągrowiec

Samorząd i polityka Społeczeństwo Wiadomości Zdrowie

Pani Ania z magistratu dołączyła do grona Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi

Warto „zapracować” na takie wyróżnienie, bo honorowi krwiodawcy mają w Wągrowcu wiele przywilejów.

Aby pomagać innym, a przy okazji otrzymać odznaczenie Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, wystarczy oddać w punkcie krwiodawstwa 6 litrów tego bezcennego leku (jeśli jesteś mężczyzną) lub 5 litrów (gdy jesteś kobietą). Grono wągrowczan, którzy mogą pochwalić się takim wyróżnieniem, powiększyło się 19 sierpnia o panią Annę Białczyk, na co dzień pracownicę Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.

Wręczenie zaszczytnego odznaczenia nastąpiło tym razem w innej niż zwykle scenerii. Ze względu na epidemię koronawirusa Koło PCK w Wągrowcu zrezygnowało z tradycyjnej, zbiorowej uroczystości wyróżniania honorowych krwiodawców. W jej miejsce odbywają się liczne mniejsze, lecz równie uroczyste spotkania.

Jedno z nich odbyło się w gabinecie burmistrza Wągrowca. Powód był prosty – do Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi dołączyła urzędniczka z Wydziału Finansowego, pani Anna Białczyk, która oddała już łącznie ponad 5 litrów krwi. Takie osiągnięcie to efekt trzech lat regularnego oddawania krwi.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że honorowi krwiodawcy mają w Wągrowcu wiele przywilejów, m.in. korzystają z 30% ulgi na korzystanie z atrakcji Aquaparku, kupują za pół ceny bilety kina Miejskiego Domu Kultury oraz bezpłatnie mogą kibicować zawodnikom piłki nożnej i ręcznej MKS „Nielba” podczas rozgrywanych przez nich spotkań ligowych. Ponadto zasłużeni dawcy krwi i szpiku są przyjmowani poza kolejnością do lekarza i apteki oraz posiadają ulgi przy zakupie niektórych leków.

W 2019 roku od mieszkańców powiatu wągrowieckiego pozyskano łącznie 1001 litrów krwi. W PCK w Wągrowcu jest zrzeszonych m. in. 11 zasłużonych krwiodawców z terenu powiatu wągrowieckiego, z których każdy oddał powyżej 50 litrów tego bezcennego leku. Z miasta Wągrowca są to: Tomasz Kubasik – 67 litrów, Marian Kantorski – 54, Marian Siwiński – 53, Andrzej Cholewiński 52, Jan Mich 52, Ludwik Walczak – 51 oraz jedna z rekordzistek wśród kobiet Halina Rączkowska – 20 litrów.

W 2020 roku PCK w Wągrowcu obchodzi jubileusz 100-lecia działalności na ziemi wągrowieckiej. Jego założycielką była Maria Kulińska, żona ówczesnego dyrektora szpitala.

Źródło: Urząd Miejski w Wągrowcu

Czytaj także

RAPORT DZIENNY: 7 nowych zakażeń wirusem SARS-COV-2 w powiecie

Remigiusz Priebe

OSTRZEŻENIE dla powiatu wągrowieckiego: NADCIĄGA SILNY MRÓZ! Nawet do – 17 °C

Remigiusz Priebe

RAPORT DZIENNY: JEDNA OFIARA ŚMIERTELNA i 5 nowych zakażeń koronawirusem w powiecie

Remigiusz Priebe