Okno na Wągrowiec

Gorący temat Gospodarka Na luzie Na sygnale Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

OTWORZĄ SIĘ RESTAURACJE. BĘDZIE MOŻNA IŚĆ DO FRYZJERA I KOSMETYCZKI. WIĘCEJ OSÓB W AUTOBUSACH I NA BOISKACH

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił właśnie kolejny etap odmrażania gospodarki.

Od poniedziałku 18 maja kolejny, trzeci już etap luzowania w gospodarce. Najważniejsze jest to, że znów będzie można korzystać z usług zakładów fryzjerskich oraz kosmetycznych, otwarte będą także restauracje, bary i kawiarnie. Więcej osób będzie mogło uprawiać sport na świeżym powietrzu (boiska, orliki), znów otwarte będą hale sportowe. Więcej osób korzystać będzie mogło z komunikacji miejskiej. Ale wciąż pod pewnymi zasadami

RESTAURACJE, BARY, PUBY

Restauracje, bary i kawiarnie mogą prowadzić działalność handlową, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego (sugerowane jest korzystanie z tzw. „ogródków gastronomicznych”), czyli trzeba będzie pamiętać m.in. o dezynfekcji rąk oraz zachowaniu odstępu od innych osób w lokalu, limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2). Dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie 2 metrów odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 metr, ale pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 metra ponad blat stolika. Zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach. Noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

ZAKŁADY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE

Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne będą znów otwarte, ale zalecane jest umawianie się przez telefon lub Internet na konkretną godzinę, aby uniknąć zbytniego gromadzenia się tam osób, klientów tych zakładów.

Premier wyjaśnił też, że więcej osób uprawiać będzie mogło sport na świeżym powietrzu (boiska, orliki). Dotychczas było to tylko 6 osób, teraz najpewniej będzie to więcej osób, ale premier nie powiedział ile. Znów korzystać będzie można z hal sportowych.

BOISKA, ORLIKI

Na pełnowymiarowych boiskach będzie mogło przebywać do 22 zawodników i 4 trenerów. Na mniejszych obiektach otwartych, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach, do 14 osób i dwóch trenerów. Jeżeli chodzi z kolei o hale sportowe, to w zależności od ich wymiaru, będzie mogło z nich korzystać od 12 osób korzystających plus trener (do 300 m2) do 32 osób korzystających plus dwóch trenerów (powyżej 1000 m2). W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Więcej osób będzie mogło korzystać z komunikacja miejskiej. Dotąd było to ograniczenie, że połowa miejsc w środkach komunikacji musi być wolna. Od poniedziałku 18 maja będzie to już tylko 30 proc. miejsc.

SZKOŁY

Premier zapowiedział także co czeka nas później. Wrócą zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, zajęcia indywidualne na uczelniach artystycznych. A w szkołach podstawowych 1-3 będzie możliwa opieka na dziećmi (nie edukacja). Będzie także możliwość indywidualnych konsultacji dla maturzystów i 8-klasistów. A od 1 czerwca takie konsultacje będą możliwe dla wszystkich uczniów.

Czytaj także

PIŁKA NOŻNA: Nielba dostała licencję na nowy sezon w III lidze, ale z nadzorem

Remigiusz Priebe

W NASZYM POWIECIE NIE MA NOWYCH PRZYPADKÓW KORONAWIRUSA. Tylko jedna zakażona osoba. Mniej osób w kwarantannie

Krzysztof Czapul

POZYTYWNE BADANIA WODY W NASZYM AQUAPARKU! Jutro wodne królestwo znów otwarte

Krzysztof Czapul