W Wągrowcu nadal poszukiwani są chętni na rachmistrzów spisowych.
Główny Urząd Statystyczny informuje, że już od jutra (środa, 23 czerwca) w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczną swoją działalność rachmistrzowie spisowi.
Będą się oni kontaktować z osobami, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet, infolinię, ani też nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy, co oznacza, że nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z daną osobą w celu dokonania spisu.
Jednocześnie, w związku z zaistniałymi potrzebami, wznowiony został nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych, którzy będą składać wizyty mieszkańcom Wągrowca. Osoby zainteresowane pracą rachmistrza są proszone o zgłoszenia do 2 lipca 2021 r.
Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wynagrodzenie rachmistrzów zależy od metody przeprowadzania przez niego wywiadów z osobami objętymi spisem powszechnych. Stawka za wywiad bezpośredni wynosi 7 złotych brutto, a za wywiad telefoniczny – 4 zł brutto.
Wszystkie dokumenty i formularz na rachmistrzów są dostępne na stronie internetowej wągrowieckiego BIP.
Jak sprawdzić rachmistrza?
Każdy rachmistrz spisowy ma identyfikator zawierający imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, a także podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów. Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ , poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 (najpierw należy wybrać 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza). Ponadto, o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Potrwa do końca września.
GUS zachęca wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.
Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu.
Źródło: wagrowiec.eu