Okno na Wągrowiec


Gospodarka Rolnictwo Wiadomości Zwierzęta

NIESTETY: Znów pod Wągrowcem zaraza dziesiątkująca pszczoły

Wojewoda wydał zarządzenie wytyczające na terenie okolicznych miejscowości obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół.

Niestety, w Wiatrowie pod Wągrowcem stwierdzono ognisko bardzo groźnej dla pasiek choroby – zgnilca amerykańskiego pszczół. W związku z tym wojewoda wytyczył obszar zapowietrzony chorobą obejmujący:

  • w gminie Wągrowiec miejscowości Wiatrowo, Wiatrowo Las, Czekanowo, Sienno, Sieńsko, Długa Wieś, Łęgowo, Ochodza, Pokrzywnica, Dębina, Mikołajewo, Wiatrowiec, Kurki, Nałęczyn, Żelazka, Przysieka, Przysieczyn, Runowskie;
  • w gminie Skoki miejscowości Łosiniec, Lechlinek, Lechlin, Lechlińskie Huby, Grzybowo, Grzybowice;
  • w gminie Rogoźno miejscowości Wojciechowo, Sierniki, Stare, Pruśce, Marlewo;
  • w mieście Wągrowiec – południowa część miasta do granicy biegnącej wzdłuż ulicy 11 listopada, poczynając od ronda Rogozińskiego do zjazdu w kierunku Jankowa.

Na obszarze zapowietrzonym nakazane zostało wykonanie przeglądu pasiek przez powiatowego lekarza weterynarii. Równocześnie zakazano:

  • organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem pszczół;
  • przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwiu, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu.

Obowiązki i ograniczenia obowiązują wszystkich posiadaczy pszczół z wyznaczonego obszaru. Zostanie on oznaczony poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtym tle „UWAGA! ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ OBSZAR ZAPOWIETRZONY”.

Przypomnijmy, że zaledwie w maju wojewoda zniósł u nas obszar zapowietrzony zgnilcem, który został wytyczony po wykryciu we wrześniu 2019 roku ogniska tej choroby w Długiej Wsi w gminie Wągrowiec.

Zgnilec amerykański to bardzo groźna choroba pszczół, która nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych i ogrodniczych. Choć bakteria atakuje wyłącznie larwy, to najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną.

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego

Czytaj także

Emilia wyśpiewała ZŁOTY LAUR w ogólnopolskim konkursie piosenki [POSŁUCHAJ]

Krzysztof Czapul

POŻAR SADZY: Temperatura uszkodziła ścianę wielorodzinnego budynku [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe

MONAR PROSI O POMOC: Potrzebna ciepła odzież dla ubogich i bezdomnych

Remigiusz Priebe