Okno na Wągrowiec

Gorący temat Kronika Kultura Odeszli Społeczeństwo Wiadomości

NIE ŻYJE PIOTR TRELLA. Koronawirus pokonał pochodzącego z Wągrowca wybitnego śpiewaka

BNP-misja-sam-800x600

Niezwykle smutna wiadomość dotarła z Bydgoszczy.

Nie żyje Piotr Trella – tenor, wybitny śpiewak operowy i operetkowy. Był odtwórcą wielu pierwszoplanowych partii operowych, znakomitym wykonawcą ról operetkowych (wcielał się w role amantów), ulubieńcem publiczności i zdobywcą „Złotych Masek”.

Urodził się w Wągrowcu i podobno już w dzieciństwie zachwycał w kościelnym chórze. Studiował w Państwowej Wyższej szkole Muzycznej w Poznaniu, w której potem też pracował. Przez 10 lat występował w Operetce Poznańskiej, by potem przenieść się do opery w Bydgoszczy, w której występował od 1972 roku, aż do przejścia na emeryturę w roku 1992.

W 2008 roku w wywiadzie dla Encyklopedii Teatru Polskiego tak opowiadał o swojej karierze:

Moją działalność artystyczną można podzielić na trzy etapy. Pierwszy – estradowy. Tu wspaniale wspominam choćby współpracę ze Zdzisławą Sośnicka, Urszulą Sipińską i Mieczysławem Foggiem. Jeździliśmy po Polsce z koncertami pod dyrekcją Zygmunta Milhika i Jerzego Miliana. Także z Zenonem Laskowikiem, który jeszcze przed założeniem kabaretu „Tey”, z pasją grał na gitarze, objechałem cały kraj.

Kolejnym etapem było śpiewanie w Operetce Poznańskiej. Pamiętam swój pierwszy występ na scenie operetkowej. W 1962 roku zagrałem rolę Alwareza „Sinobrody” J. Offenbacha. Potem już dostawałem same pierwszoplanowe role. Niestety, tamto środowisko było na tyle hermetyczne, że nie chciano wpuścić śpiewaka operetkowego do opery, a to było moje największe marzenie.

Na szczęście nadszedł też trzeci etap – przeprowadzka do Bydgoszczy, a wraz z nią, mój debiut operowy, umożliwiony przez dyrektora artystycznego bydgoskiej opery – Włodzimierza Ormickiego. Potem zaczęły się wyjazdy na inne sceny operowe.

Otrzymał aż trzy „Złote Maski”: za „Poławiaczy pereł” Bizeta, za „Toskę” Pucciniego oraz za całokształt pracy artystycznej.

Gościnnie śpiewał na wielu operowych scenach: w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Krakowie, Teatrze Muzycznym w Szczecinie, a także Teatrze Wielkim w Warszawie.

Po przejściu na emeryturę był nadal aktywny. Był prezesem Klubu Środowisk Twórczych, pomagał chorym artystom. Reżyserował, uczestniczył w wydarzeniach artystycznych i edukacyjnych. Często bywał w rodzinnym Wągrowcu i raczył nas swoim śpiewem.

Piotr Trella zakaził się wirusem SARS CoV-2. Zmarł w niedzielę 18 października w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Miał 82 lata.

Wczoraj w grudziądzkim szpitalu zmarł Piotr Trella, czołowy tenor bydgoskiej opery w latach 1972-1992, odtwórca wielu…

Opublikowany przez Opera Nova w Bydgoszczy Niedziela, 18 października 2020

Źródło: Opera Nova w Bydgoszczy

kondolencje Osuch

Czytaj także

12 przeuroczych DZIAŁEK NAD JEZIOREM w dobrej cenie. Są IDEALNE na letni WYPOCZYNEK! [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe

Zawieź MAKULATURĘ NA WYSYPISKO – dostaniesz DRZEWKO

Remigiusz Priebe

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odeszli od nas Leszek Lik, Andrzej Wawrzyniak, Kazimiera Ziewiec

Krzysztof Czapul