Okno na Wągrowiec

Gorący temat Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

NIE CHCĄ SPALARNI POD WĄGROWCEM. Jest petycja do WÓJTA

BNP-misja-sam-800x600

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów, czyli „spalarnia śmieci” ma powstać w gminie Wągrowiec. Ten pomysł oburzył wielu mieszkańców.

Ta instalacja ma być znacznie większa niż ta, przeciwko której protestowali wągrowczanie, ostatecznie blokując jej powstanie. W dodatku mieszkańców oburza sposób, w jaki o tej ważnej budowie się dowiedzieli.

Mieszkańcy zarzucają wójtowi i władzom gminy brak konsultacji społecznych przy tak ważnej inwestycji. Zwracają również uwagę na teren, gdzie „spalarnia” ma powstać. To tereny, gdzie są domki jednorodzinne, budowane tam ze względu na walory przyrodnicze – lasy i jeziora.

W ocenie protestujących taka budowa zniszczy te dotychczasowe walory i bardzo utrudni życie mieszkańców oraz wartość ich nieruchomości.

Właśnie na Facebooku pojawiła się petycja w tej sprawie. Jej treść poniżej.

PETYCJA W sprawie powstania Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów we Wsi Nowe                                                                                                                                           

Jako mieszkańcy gminy Wągrowiec i miasta Wągrowiec, wyrażamy sprzeciw wobec budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, tzw. spalarni śmieci i zobowiązujemy Pana Wójta do wszelkich działań mających nie dopuścić do tej inwestycji.          

Jesteśmy oburzeni, że o fakcie tym dowiadujemy się w tak zaawansowanym momencie, tym bardziej, że planowana lokalizacja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie  Wsi Bartodzieje. Uważamy, że szalejąca pandemia w kraju została sprytnie wykorzystana w celu „cichego” przeforsowania stosownych pozwoleń i decyzji przy braku jakichkolwiek konsultacji społecznych zarówno z mieszkańcami Wsi Nowe jak i pobliskich Wsi w tym Bartodzieje.           

Wieś Bartodzieje nieustannie rozwija się, powstaje coraz więcej domów jednorodzinnych, dzięki okolicznym walorom środowiska – lasy, jeziora. Nasza Wieś położona jest blisko obszaru „Natura 2000”.               

Zwiększenie natężenia ruchu drogowego związanego z transportem odpadów na teren zakładu, spowoduje znaczne zwiększenie hałasu oraz zanieczyszczenia powietrza spalinami jadących samochodów ciężarowych, które już na ten moment jest bardzo uciążliwe.           

Pragniemy jeszcze raz podkreślić, że w powyższej sprawie nie były przeprowadzane żadne wymagane konsultacje i spotkania z mieszkańcami w kwestiach planowanej inwestycji oraz wyboru lokalizacji. Rozważamy skierowanie tej skandalicznej sprawy do mediów. Uważamy, że opinia publiczna powinna jak najszybciej dowiedzieć się w jaki sposób została zaplanowana ta inwestycja. Co więcej, media powinny przyjrzeć się sprawie bardzo szczegółowo począwszy od procedur administracyjnych.            

Jako gospodarz Gminy Wągrowiec jest Pan odpowiedzialny za jakość życia jego mieszkańców, dlatego też liczymy na Pański głos i przychylność Naszej petycji, który mamy nadzieję będzie głosem mieszkańców, w tak zasadniczej sprawie.                                                                                  

W związku z powyższym oczekujemy stanowczych działań, aby we wskazanej wyżej lokalizacji, spalarnia śmieci nie powstała i jednocześnie zobowiązujemy Pana Wójta do przesłania bieżących informacji w powyższej kwestii.

Z poważaniem oburzeni mieszkańcy

Fot. ilustracyjne

Czytaj także

NA SPRZEDAŻ budowlana DZIAŁKA POD LASEM: Idealne miejsce na UCIECZKĘ OD MIEJSKIEGO ZGIEŁKU [ZDJĘCIA]

MATERIAŁ PROMOCYJNY

TRAGICZNY WYPADEK pod Wągrowcem: ZGINĄŁ MŁODY MĘŻCZYZNA

Redakcja

Zbuduj dom W POBLIŻU PLAŻY W KOBYLCU: DZIAŁKA z warunkami zabudowy JEST DO WZIĘCIA [ZDJĘCIA]

MATERIAŁ PROMOCYJNY