Okno na Wągrowiec

Fotoreportaże Na luzie Na własne oczy Społeczeństwo To ci historia Wiadomości Wydarzenia

NA STAREJ FOTOGRAFII: Montaż anteny telewizyjnej w Wągrowcu [ZDJĘCIA]

Historię sprzed pół wieku przypomniało Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

Montaż anteny na dachu bloku mieszkalnego przy ulicy Mickiewicza, to było na pewno ważne wydarzenie z życia miasta. Przekaźnik pozwolił mieszkańcom Wągrowca i okolic uzyskać lepszy sygnał pierwszego programu państwowej telewizji.

Wydarzenie zostało uwiecznione na zdjęciach przez znanego, ówczesnego, wągrowieckiego fotografa Bogdana Piechowiaka. Aktualnie znajdują się one w muzealnym archiwum.

Według wągrowieckich muzealników, montaż anteny telewizyjnej w Wągrowcu miał miejsce 1 maja 1974 roku. Inną datę rozpoczęcia jej działalności podaje jednak serwis RadioPolska.pl: – Przemiennik w Wągrowcu uruchomiony został 29 kwietnia 1971 roku. Początkowo retransmitował jedynie odbierany ze Śremu Program 1 TV. Emisja prowadzona była na kanale 7 – informują radiowcy.

Piętnaście lat później, 15 stycznia 1986 roku, uruchomiono w tym miejscu nadajnik Programu 2 na kanale 38. Jego sygnał również pochodził ze Śremu i pozwolił wągrowczanom odbierać w dobrej jakości również „dwójkę”. Na początku XXI wieku nadajnik TVP1 przestrojony został na kanał 56. Analogowa emisja z tego obiektu prowadzona była do 28 listopada 2012 roku.

Obecnie operatorem anteny jest Telewizja Polska S.A., która za jej pomocą wzmacnia sygnał swoich naziemnych kanałów cyfrowych:

  • TVP1 HD
  • TVP2 HD
  • TVP3 Poznań
  • TVP Kultura
  • TVP Historia
  • TVP Sport
  • TVP Info HD

Źródła: Muzeum Regionalne w Wągrowcu, RadioPolska.pl
Zdjęcia: Bogdan Piechowiak (http://opatowka.blink.pl/old/dzieje-po-1918-roku/zdjecia-montaz-anteny-telewizyjnej-1-v-1974/)

Czytaj także

PIŁKA NOŻNA: Nielba dostała licencję na nowy sezon w III lidze, ale z nadzorem

Remigiusz Priebe

Z OSTATNIEJ CHWILI: WYPADEK NA OBWODNICY SKOKÓW!

Redakcja

SZUKAMY WŁAŚCICIELA: Znaleziono tablicę rejestracyjną

Remigiusz Priebe