Okno na Wągrowiec
Pływanie Sport Wiadomości Wydarzenia

MŚ W PŁYWANIU LODOWYM: Nasi z medalami! [ZDJĘCIA]

W IV Mistrzostwach Świata w Lodowym Pływaniu, które odbyły się w ubiegły weekend w Głogowie wzięło udział troje wągrowczan – Agnieszka Gałowska, Magdalena Zajączek i Jakub Muszyński.

Aby się do zawodów zakwalifikować trzeba było spełnić minima czasowe na poszczególnych dystansach w swoich grupach wiekowych w poprzednim sezonie. Następnie, co wiązało się z dużym stresem trzeba było przedstawić negatywny wynik testu na Covid-19. Na szczęście wągrowczanom udało się przejść te próby i wystartować.

Zawodnicy wywalczyli medale w swoich kategoriach wiekowych oraz Open, płynąc różnymi stylami zgodnie z zasadami Światowej Federacji Pływackiej FINA oraz Światowej Federacji Pływania Lodowego IISA (pływanie w wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 4,5 st. C w strojach pływackich takich jak na zawodach basenowych), w sztafetach oraz indywidualnie. W zawodach brała udział Światowa czołówka pływacka niemalże 300 sportowców z niespełna 30 krajów świata.

Brązowe medale w swoim ulubionym stylu klasycznym na dystansach 50 i 100 metrów zdobyła nauczycielka i instruktor pływania z Wągrowca Agnieszka Gałowska z klubu Cel Iron Man, poprawiając jednocześnie swoje rekordy życiowe na tych dystansach.

Obecnie mieszkająca w Poznaniu, pochodząca z Wągrowca zawodniczka Warty Poznań sekcji Masters Magdalena Zajączek wywalczyła medal srebrny stając się wicemistrzynią świata w pływaniu lodowym stylem motylkowym na dystansie 50 metrów.

Coraz więcej profesjonalnych pływaków ulega pokusie startów w zimnej wodzie. I tak dużą niespodziankę sprawił debiutujący w tym sezonie bardzo utytułowany zwłaszcza w konkurencjach Open Water pochodzący z Wągrowca Jakub Muszyński. Zdobył on dwa złote medale w polskich sztafetach (na 4×50 metrów i 4×250 metrów stylem dowolnym) oraz indywidualnie:

– na 100 metrów stylem dowolnym Jakub zdobył srebro w kat. Open oraz był pierwszy w swojej kategorii wiekowej jednocześnie ustanawiając nowy Rekord Świata wśród swoich równolatków (19-24 lat).

– na 250 metrów stylem dowolnym Jakub również został wicemistrzem świata kat. Open oraz w swojej kategorii wiekowej.

Jakub nauczył się pływać pod okiem śp. Grzegorza Lewandowskiego – propagatora pływania oraz ratownictwa wodnego z wągrowieckiego klubu Lider, następnie był  wychowankiem trenera pływania Jacka Świostka z Wągrowca,  pod którego okiem zaczynał swoją pływacką przygodę w klubie MKP Wągrowiec. To wtedy młody pływak poznał zawodniczy świat pływania sportowego. Obecnie Jakub wypłynął na szerokie wody – studiuje i trenuje w Bydgoszczy w klubie Astoria.