Okno na Wągrowiec
Samorząd i polityka Wiadomości

Michał Zieliński NOWYM WOJEWODĄ WIELKOPOLSKIM. Mieszka zaledwie 30 km od Wągrowca

Dotychczas Michał Zieliński bywał częstym gościem w naszym powiecie.

Premier Mateusz Morawiecki, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, powołał Michała Zielińskiego, dotychczasowego dyrektora wielkopolskiego oddziału ARiMR, na stanowisko wojewody wielkopolskiego – poinformował wiceminister w MSWiA Paweł Szefernaker.

Michał Zieliński mieszka na co dzień w Obornikach i dotychczas był dyrektorem wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ma 48 lat i z wykształcenia jest ekonomistą.

Od 2001 roku Zieliński jest związany z Prawem i Sprawiedliwością – pełni funkcję wiceprezesa zarządu tej partii w północnej Wielkopolsce. W 2019 roku bezskutecznie startował z naszego okręgu w wyborach parlamentarnych.

Z racji swojej aktywności politycznej, a także zawodowych obowiązków w ARiMR, bywał częstym gościem w naszym powiecie.

Michał Zieliński bywał częstym gościem w naszym powiecie.

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki postanowił odwołać poprzedniego wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka 16 grudnia ubiegłego roku. Tym samym szef rządu nie posłuchał apelu wielkopolskich samorządowców, którzy prosili o niepodejmowanie takiej decyzji.

Z wnioskiem o odwołanie wojewody Mikołajczyka wystąpił na początku grudnia do premiera minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Miało to związek z decyzją ówczesnego wojewody, który pozwolił na dalszą budowę zamku w Stobnicy pod Obornikami.

30 listopada Łukasz Mikołajczak uznał, że naczelna zasada trwałości decyzji administracyjnych, ugruntowane orzecznictwo sądów administracyjnych, nowelizacja prawa budowlanego, nieodwracalność skutków dla środowiska przyrodniczego i upływ czasu od wydania decyzji nie pozwalają na stwierdzenie nieważności i wstrzymanie decyzji starosty obornickiego, który wydał pozwolenie na budowę gigantycznego zamku.

Kilka dni później minister Kamiński, nadzorujący wojewodów, uznał, że utracił zaufanie do wojewody „w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy zamku w Stobnicy”.

W obronę wojewodę Łukasza Mikołajczyka wzięli wówczas wszyscy starostowie z naszego regionu, niezależnie od barw politycznych. Jak się dzisiaj okazało, premier Mateusz Morawiecki postanowił jednak nie posłuchać głosu 31. wielkopolskich samorządowców.

Zdjęcia: FB Michał Zieliński

Czytaj także

IMGW OSTRZEGA: Dziś możliwe u nas BURZE, silny WIATR i DESZCZ

Redakcja

WAŻNE: Wiemy, gdzie dziś i w najbliższych dniach nie będzie u nas prądu [WYKAZ]

Redakcja

IMGW OSTRZEGA: Jeszcze kilka dni we znaki dadzą się nam UPAŁY. Będzie nawet +33 st. C

Redakcja