Okno na Wągrowiec
Na luzie Społeczeństwo Wiadomości

Księży Kacerek oficjalny będzie otwarty na majówkę

artdent baner

Uroczystość z udziałem między innymi władz Wągrowca przewidziano na piątek.

Chociaż już od jakiegoś czasu mieszkańcy chętnie odwiedzają i spacerują tą nową promenadą w centrum miasta, to oficjalne otwarcie dopiero przed nami.

Jak informują urzędnicy wągrowieckiego Ratusza, odbędzie się ono w najbliższy piątek, 28 kwietnia w samo południe, czyli o godzinie 12.00. W uroczystości wezmą udział między innym władze Wągrowca.

Księży Kacerek to teraz zrewitalizowany odcinek spacerowy wzdłuż rzeki Wełny, wiodący od Rynku do ulicy Opackiej i Muzeum Regionalnego.

Księży Kacerek

położony jest w pobliżu Rynku, nad rzeką Wełną, wzdłuż której prowadzi ścieżka (miejscami całkowicie zdegradowana). Na jej dwóch biegunach usytuowane są: dawny dom opata (siedziba Muzeum Regionalnego) oraz skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby. Księży Kacerek jest pozostałością dawnego akwenu, który w źródłach historycznych z XVI-XVIII wieku występuje pod nazwą „Jeziorko”, „Jeziorko Miejskie” itp. Jeziorko miało powierzchnię ok. 3 ha i wyznaczało granicę pomiędzy miastem a opactwem. W 2. poł XIX wieku i pierwszych dziesięcioleciach XX wieku przeprowadzono w tym rejonie prace melioracyjne, które przyczyniły się do obniżenia stanu wody. Z dawnego Jeziorka Miejskiego pozostał tylko staw i rozlewiska, częściowo zagospodarowane na przestrzeń ogrodowo-parkową. Zapewne wtedy właśnie nazwę „Jeziorko” zastąpiono na „Księży Kacerek”.

Fot. RSTF

kondolencje Szulczewska

Czytaj także

Święcenia kapłańskie. Będzie nowy wikariusz w wągrowieckiej parafii

Redakcja

SM INFORMUJE: Przez kilka dni przerwa w dostawie CIEPŁEJ WODY na części kilku ulic Wągrowca

Redakcja

Wyjątkowa Kaplica Wieczystej Adoracji powstała w Wągrowcu [FOTO]

Redakcja