Okno na Wągrowiec
Religia Wiadomości

Klasztorna świątynia ma nowe organy. To dar od serbskiego kościoła z Wiednia [ZDJĘCIA/FILM]

W niedzielę zagrały po raz pierwszy.

Starania oo. Paulinów sprawiły, że wągrowiecki kościół pw. Wniebowzięcia NMP wzbogacił się o nowe organy, które przywracają ducha tej pocysterskiej świątyni. Są one darem Serbskiego Ortodoksyjnego Kościoła Prawosławnego w Wiedniu dla naszej parafii.

Organy pochodzą z kościoła Matki Bożej Bolesnej z Wiednia, z kościoła katolickiego, a obecnie będącego w posiadaniu wspólnoty wiernych Serbskiego Ortodoksyjnego Kościoła Prawosławnego. Z racji tego, że świątynie prawosławne nie używają w swej liturgii muzyki organowej, możliwe było ich przejęcie do wykorzystania w innej parafii katolickiej.

Budowniczym organów jest organmistrz Johann Marcelliuus Kauffmann (1910-1965). Organy składają się z 3000 piszczałek i należą one do jednych z największych instrumentów w Wielkopolsce.

Jak trafiły do Wągrowca? Proboszcz klasztornej parafii o. Józef Stępień, po objęciu funkcji podjął starania, by do wągrowieckiej paulińskiej świątyni wróciły organy. Intensywne poszukiwania doprowadziły do znalezienia takiej możliwości.

Trafiłem na informację o zamiarze likwidacji organów z jednego z kościołów prawosławnych w Wiedniu. Tę wiedzę skrzętnie wykorzystałem, i po niecałych dwóch miesiącach mej posługi w Wągrowcu, znalazły się one w naszym posiadaniu – wspomina ojciec Stępień.

Po demontażu w Wiedniu, 27 października 2019 r. organy trafiły do Wągrowca. Demontaż w Wiedniu przeprowadził organmistrz p. Dominik Mazur z ekipą z Katowic. W imieniu Serbskiego Ortodoksyjnego Kościoła Prawosławnego organy przekazał nam bp Andrej Ćilerdžić.

Montaż w Wągrowcu wykonały ekipy pod nadzorem organmistrzów p. Dominika Mazura z Katowic i p. Patryka Gadzińskiego z Gniezna. Szczególny wkład do tych prac wniósł także parafianin p. Ryszard Stefański oraz organista p. Arkadiusz Kuliberda.

Zabudowę organów dostosowującą do przestrzeni chóru wraz z ornamentyką wykonała wągrowiecka firma „Pinco” p. Mariusza Pinkowskiego z synem Radosławem. Przy pracach rozładunkowych, jak i przy montażu organów wielką pomocą służyli parafianie.

Posłuchać dźwięku instrumentu można na poniższym nagraniu.

Na zaproszenie proboszcza o. Józefa Stępnia, na niedzielną uroczystość poświęcenia organów przybyli m.in. podprzeor Jasnej Góry o. Marcin Ciechanowski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – przełożony i proboszcz parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP w Biechowie o. Bogdan Waliczek oraz pierwszy przełożony i proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu o. Dariusz Nowicki.

Formułę aktu poświęcenia wygłosił podprzeor Jasnej Góry o. Marcin Ciechanowski, po czym dokonał poświecenia organów. Kulminacyjnym momentem uroczystości był I Koncert Organowy, który poprowadził organmistrz p. Patryk Gadziński. Wykonawcami koncertu byli uznani organiści: p. Waldemar Krawiec z Katowic, o. Marcin Ciechanowski oraz niewidomy organista p. Marek Mielnik z Opola.

Zgromadzeni w niedzielę parafianie mieli okazję usłyszeć m.in. utwory Adama z Wągrowca, Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, a także kompozycje o. Marcina Ciechanowskiego.

Za ten dar dla naszej świątyni, dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do jego pozyskania, a następnie montażu. Przede wszystkim dziękujemy jednak Bogu, że sprawił, byśmy mogli się tym długo oczekiwanym darem cieszyć. Za dar organów dziękujemy także wiernym Serbskiego Ortodoksyjnego Kościoła Prawosławnego w Wiedniu, a wiernych Katolickiego Kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Wiedniu zapewniamy, że organy z ich kościoła, znalazły godne miejsce w naszej paulińskiej świątyni w Wągrowcu – mieście ks. Jakuba Wujka – tego, który dał mowie polskiej – Pismo Święte – napisano na stronie internetowej wągrowieckiego klasztoru oo. paulinów.

Źródło: Klasztor Paulinów i Parafia Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu / Janusz Marczewski

Czytaj także

ZKM: Tak w MAJÓWKĘ kursować będą autobusy w Wągrowcu

Redakcja

Prestiżowe wyróżnienia dla wągrowieckich firm

Redakcja

Ruszyła rekrutacja dzieci do wągrowieckiego żłobka

Redakcja