Okno na Wągrowiec
baner-pellet
Gorący temat Na sygnale Wiadomości

Jechali ROWERAMI mając prawie po 4 promile alkoholu we krwi!

Kobieta i mężczyzna w wieku 42 i 55 lat zostali zatrzymani, kiedy jechali rowerami po drodze z Kamienicy do Dziewoklucza. W porę zareagował dzielnicowy. Para nieświadomie mogła doprowadzić do tragedii na drodze.

W miniony piątek kilka minut po godzinie 12:00 dzielnicowy rejonu VI sierż. sztab. Jarosław Głowski w trakcie obchodu rejonu służbowego zauważył na drodze z Kamienicy do Dziewoklucza parę rowerzystów.

– Już na pierwszy rzut oka widać było, że stwarzają zagrożenie w ruchu. Chwiejna jazda i mimowolne zjeżdżanie do osi jezdni mogło zakończyć się uderzeniem w przejeżdżający pojazd i prawdziwej drogowej tragedii – wyjaśnia policja i dodaje:

– Policjant zatrzymał rowerzystów – mieszkańców powiatu chodzieskiego. Przyznali, że wracają z Kamienicy, gdzie każde z nich wypiło po trzy piwa. Rosnące stężenie  alkoholu w organizmie potwierdziło, że oboje chwilę wcześniej pili alkohol.

Jego stężenie w organizmie mężczyzny w trakcie interwencji osiągnęło wartość około 3,6 promila ! Jeszcze więcej – do 3,99 promila znajdowało się w organizmie 42-letniej kobiety. Takie stężenia wymieniane w literaturze fachowej prowadzą do zaburzeń świadomości prowadzących do śpiączki.

Wobec rowerzystów skierowany został wniosek o ukaranie do sądu. Grozi im kara grzywny od 2500 do 30000 złotych, zamienić grzywnę na areszt do 30 dni; a także orzec zakaz prowadzenia pojazdów nie mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

POLICJA WYJAŚNIA:

W zależności od stężenia alkoholu we krwi występują określone objawy zatrucia alkoholem:

od 0,3 do 0,5 promila:

Nieznaczne zaburzenia równowagi oraz euforia i obniżenie krytycyzmu, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zaburzenia widzenia

do 0,7 promila:

Zaburzenia sprawności ruchowej (niezauważalne osłabienie refleksu, nadmierna pobudliwość i gadatliwość, a także obniżenie samokontroli oraz błędna ocena własnych możliwości, które często prowadzą do fałszywej oceny sytuacji

do 2 promili:

Zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej, obniżenie progu bólu, spadek sprawności intelektualnej (błędy w logicznym rozumowaniu, wadliwe wyciąganie wniosków itp.) pogłębiający się w miarę narastania intoksykacji alkoholowej, opóźnienie czasu reakcji, wyraźna drażliwość, obniżona tolerancja, zachowania agresywne, pobudzenie seksualne, wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie akcji serca.

do 3 promili:

Zaburzenia mowy (mowa bełkotliwa), wyraźne spowolnienie i zaburzenia równowagi, wzmożona senność, znaczne obniżona zdolność do kontroli własnych zachowań

do 4 promili:

Spadek ciśnienia krwi, obniżenie ciepłoty ciała, osłabienie lub zanik odruchów fizjologicznych oraz głębokie zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki

powyżej 4 promili:

Głęboka śpiączka, zaburzenia czynności ośrodka oddechowego i naczyniowo-ruchowego, możliwość porażenia tych ośrodków przez alkohol.

Źródło: asp. Dominik Zieliński/KPP Wągrowiec

Czytaj także

Pożar domu wielorodzinnego w centrum Wągrowca [FOTO]

Redakcja

Zderzenie BUSA i osobówki. Kierowca cudem ocalał. „Mam dziś urodziny. Dostałem drugie życie!” [NAGRANIE]

Redakcja

Zawieź MAKULATURĘ NA WYSYPISKO – dostaniesz DRZEWKO

Redakcja