Okno na Wągrowiec

Kronika Społeczeństwo To ci historia Wiadomości Wydarzenia

Jak zginęła Ola? Tę tajemnicę próbują rozwikłać wągrowieccy muzealnicy

Szczątki kobiety odnaleziono we wrześniu 2016 roku w torfowisku w Aleksandrowie (gmina Wapno).

– To znalezisko, którego tajemnicę staramy się rozpoznać między innymi z zastosowaniem metod medycyny sądowej – czytamy na stronie wągrowieckiego Muzeum Regionalnego.

Dotychczasowe badania wykazały, że w chwili śmierci kobieta miała około 30-40 lat. Nie wiadomo jeszcze, kiedy i w jakich okolicznościach zmarła, ale wiele wskazuje, że są to szczątki pradziejowe.

Na potrzeby projektu badawczego wągrowieccy muzealnicy nazwali ją Ola – od nazwy miejsca odkrycia. Wstępny etap badań zostanie zaprezentowany już w najbliższy piątek, 22 listopada, podczas wydarzenia „Muzeum po zmierzchu”.

Prezentacja dr Doroty Lorkiewicz-Muszyńskiej z katedry medycyny sądowej Uniwersytetu Medycznego oraz Marcina Krzepkowskiego – archeologa współpracującego z muzeum, będzie dotyczyć „OLI”: podjętych prac nad rekonstrukcją twarzy, czy prześwietleń czaszki (na których widoczny jest zachowany mózg – zob. załączoną fot.). Badacze opowiedzą o znalezisku i możliwościach dalszych badań, które mogą przyczynić się do wyjaśnienia tajemniczego znaleziska z aleksandrowskich torfowisk.

Do Muzeum zapraszamy w najbliższy piątek, godz. 17.00-22.00, w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu, ul. Opacka 15. Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Regionalne w Wągrowcu

Czytaj także

„ZŁOTA RĄCZKA” DLA SENIORÓW: Działa już innych gminach. A w Wągrowcu? Ma ruszyć jeszcze w tym roku

Krzysztof Czapul

BURMISTRZ WĄGROWCA MA NOWY GABINET. Remont kosztował ponad 10 tysięcy złotych [ZDJĘCIA]

Krzysztof Czapul

Z DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ ODDALIŁ SIĘ STARSZY MĘŻCZYZNA. Szukali go policjanci

Krzysztof Czapul

Korzystamy z plików cookie, aby lepiej dostosować się do Twoich preferencji. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz wyłączyć tę opcję w swojej przeglądarce. Zaakceptuj Czytaj więcej