Okno na Wągrowiec

Samorząd i polityka Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

Gmina Wągrowiec będzie miała nowego partnera. To czeskie miasto Dobříš

BNP-misja-sam-800x600

Władze obu gminy wyraziły chęć nawiązania bliskiej współpracy.

Do tej pory doszło do dwóch spotkań w formie telekonferencji. Wójt gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak przewodniczący rady gminy Jerzy Łukaszczyk rozmawiali z Pavlem Svobodą burmistrzem miasta i gminy  Dobříš.

Dodajmy, że do nawiązania kontaktu doszło dzięki staroście czeskiej gminy Kamyk nad Wełtawą, który podpisał umowę o współpracy partnerskiej z burmistrzem Gołańczy.

Podczas dotychczasowych wideokonferencji przedstawiciele samorządów wyrazili wolę nawiązania współpracy, która pozwoliłaby na wymianę doświadczeń dla stowarzyszeń, organizacji działających na terenie obu gmin oraz dałaby młodzieży szkolnej możliwość poznania języka, kultury oraz nawiązania nowych znajomości.

– Obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwala na osobiste kontakty, wszyscy zdajemy sobie sprawę z jej powagi. Nie wiemy, jak długo potrwa izolacja, niemniej jednak już dzisiaj zachęcamy do zapoznania się z Gminą Dobříš poprzez wizytę na stronie internetowej www.mestodobris.cz – zachęca wójt Majchrzak.

Miasto Dobříš

leży w województwie środkowoczeskim u podnóża Wyżyny Brdy, około 40 km na południowy zachód od Pragi. Ma około 9 tysięcy mieszkańców. Na początku swojego powstania Dobříš był osadą na ważnym szlaku handlowym tzw. Złotym (Solnym) Szlaku, który prowadził z Pragi do Bawarii. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1252 roku. Prawa miejskie otrzymało w 1569 roku od cesarza Maksymiliana II. Jest to gmina o rozbudowanych kompetencjach, stanowiąca naturalne centrum swojego otoczenia. W mieście dominuje przemysł maszynowy, drzewny i skórzany.

kondolencje Dziwulski
Podziekowania Ewertowska
kondolencje Bartkowiak Wojewoda
kondolencje Bartkowiak
kondolencje Ewertowski

Czytaj także

JEST PRACA: Poszukiwany urzędnik w Wągrowcu

Remigiusz Priebe

Z OSTATNIEJ CHWILI: POŻAR w Łeknie

Krzysztof Czapul

Możesz mieć WŁASNĄ PLAŻĘ! Kup DZIAŁKĘ NAD BRZEGIEM wągrowieckiego JEZIORA [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe