Okno na Wągrowiec

Kultura Samorząd i polityka Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

BEZ PRZEMARSZU SZLAKIEM POWSTAŃCZYM I BEZ BURMISTRZA. Skromne obchody rocznicy powstania [ZDJĘCIA]

BNP-misja-sam-800x600

101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Wągrowcu .

Na uroczystości zabrakło burmistrza Wągrowca Jarosława Berendta, a w imieniu władz miasta hołd ofiarom i bohaterom powstania oddał wiceburmistrz Piotr Pałczyński.

Chwilę po godzinie 12.00 rozpoczęła się rocznicowa uroczystość przy nowym pomniku Powstańców Wielkopolskich, przy którym wartę honorową objęli wągrowieccy harcerze. To ważne wydarzenie rozpoczął hymn Polski, odśpiewany wspólnie przez jej uczestników.

Następnie historyk Muzeum Regionalnego w Wągrowcu Marcin Moeglich przypomniał tło wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu powstania. W dalszej części uroczystości delegacje wągrowieckich instytucji i organizacji złożyły pod pomnikiem kwiaty, wieńce i zapalone znicze.

Niestety, w tym roku miasto nie zorganizowało widowiskowego Przemarszu Szlakiem Powstańczym, który wpisywał się już powoli w tradycję wągrowieckich obchodów kolejnych rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach patriotyczny korowód – odtwarzając drogę powstańców – wyruszał sprzed starej strzelnicy (obecnie Dzienny Dom Seniora), a następnie w blasku pochodni maszerował na dziedziniec dawnego gimnazjum (teraz I Liceum Ogólnokształcącego), na którym odbywały się uroczystości oraz pokazy świetlne.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, władze miasta postanowiły zrezygnować z organizowania korowodu ze względu na narodowe i prawicowe hasła wznoszone w jego trakcie przez część uczestników.

Zdjęcia: wagrowiec.eu

Czytaj także

W Wągrowcu podczas Mistrzostw Europy będzie STREFA KIBICA!

Redakcja

Kino MDK w Wągrowcu ze 121,5 tys. zł dofinansowania z PiSF!

Redakcja

COVID-19: Mamy JEDNO nowe ZAKAŻENIE w powiecie. Na kwarantannie 58 osób [RAPORT DZIENNY]

Redakcja