Hodowcy trzody chlewnej będą musieli przestrzegać ograniczeń.
Gmina Wągrowiec, miasto Wągrowiec, gmina Mieścisko oraz miasto i gmina Skoki znalazły się w żółtej strefie ochronnej w związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF) – zdecydowała Komisja Europejska.
Ma to związek z wykrytym zakażeniem ASF u padłego dzika, znalezionego w miejscowości Kowanówko, leżącej między Rogoźnem a Obornikami. Informowaliśmy o tym w artykule AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ ZALEDWIE 30 KM OD WĄGROWCA!
Po potwierdzeniu zakażenia u dzika Powiatowy Lekarz Weterynarii w Obornikach wydał rozporządzenie określające obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików, obejmujący częściowo gminy Oborniki i Rogoźno. Pisaliśmy o tym w artykule ASF: Obszar skażony został wyznaczony na terenie gmin Oborniki i Rogoźno
Teraz Komisja Europejska zdecydowała, że w strefie czerwonej, objętej najsurowszymi ograniczeniami znajdzie się cały powiat obornicki (miasto i gmina Oborniki, miasto i gmina Rogoźno, gmina Ryczywół), a także gmina Suchy Las oraz częściowo gminy Połajewo, Obrzycko, Szamotuły, Rokietnica i Murowana Goślina.
W strefie żółtej z sąsiadujących z naszym powiatem gmin znalazły się m.in. gmina Budzyń, gmina Kiszkowo, częściowo gmina Kłecko i ta część gminy Murowana Goślina, która nie jest objęta strefą czerwoną.
Szczegółową mapę wyznaczonych obszarów możesz zobaczyć TUTAJ.
CO OZNACZAJĄ STREFY?
W obrębie strefy czerwonej:
- przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni możliwa po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu decyzji powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczenie świń,
- po uzyskaniu tych dokumentów świnie przemieszcza się bezpośrednio do innego gospodarstwa lub rzeźni w obrębie tej strefy,
- nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem muszą być zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii,
- istnieje możliwość zgromadzenia świń przemieszczanych do rzeźni w miejscu przeznaczonym na skup zwierząt lub przeznaczonym na targ; miejsce to musi znajdować się na obszarze objętym ograniczeniami; takie przemieszczenie jest możliwe po uzyskaniu pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii (należy wcześniej złożyć do niego wniosek o wydanie pozwolenia).
Poza strefę czerwoną w granicach Polski przesyłka musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia. Dodatkowe wymagania weterynaryjne dla przemieszczanych świń:
- muszą przebywać w gospodarstwie 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem lub od urodzenia, · pochodzą z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń pochodzących z obszarów zagrożenia albo objętego ograniczeniami w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń,
- pochodzą z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń pochodzących ze strefy niebieskiej (obszarów zagrożenia), ani czerwonej (obszaru objętego ograniczeniami),
zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym w ciągu 15 dni przed przemieszczeniem, - nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu klinicznemu przez urzędowego lekarza weterynarii i nie wykazywały objawów klinicznych ASF – następnie urzędowy lekarz weterynarii wystawia świadectwo zdrowia.
W obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką).
Ze strefy żółtej poza granice Polski – dodatkowe wymagania weterynaryjne dla przemieszczanych świń:
- muszą przebywać w gospodarstwie co najmniej 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem lub od urodzenia,
- pochodzą z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń pochodzących ze strefy niebieskiej (obszarów zagrożenia), ani czerwonej (obszaru objętego ograniczeniami),
- w ciągu 15 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym,
- w ciągu 24 godzin przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu klinicznemu przez urzędowego lekarza weterynarii i nie wykazywały objawów klinicznych ASF – następnie urzędowy lekarz weterynarii wystawia świadectwo zdrowia.
Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii