Okno na Wągrowiec
Gorący temat Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

ALE POMYSŁ: Młody architekt projektuje ,,HALĘ SPOTKAŃ’’ w Wągrowcu [WIZUALIZACJA]

Ten projekt został opracowany przez Alberta Purczyńskiego w ramach obrony inżynierskiej pracy dyplomowej na wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

– Powyższy pomysł, który przerodził się w projekt dyplomowy, powstał z moich obserwacji, jako mieszkańca Wągrowca, przeprowadzonych rozmów z mieszkańcami naszego miasta, znajomymi i rodziną. W naszym mieście brakuje miejsca lub miejsc, gdzie można byłoby się spotkać i w gronie przyjaciół lub znajomych, a także w bezpiecznym miejscu mile spędzić czas – tłumaczy pan Albert.

Jak tłumaczy, celem pracy było stworzenie projektu budynku w brakującej zabudowie Alei Jana Pawła II w Wągrowcu, który zachęci mieszkańców do wyjścia z domu, spotkania się ze znajomymi oraz skorzystania z różnorodnych usług gastronomicznych.

– Projektowany budynek umiejscowiony został przy Alei Jana Pawła II nad brzegiem rzeki Wełny. Uwzględnia też odnowienie istniejącego ciągu pieszo-rowerowego oraz uporządkowanie nabrzeża rzeki. Poprzez wprowadzanie wygodnego zejścia do rzeki dla istniejącego na niej szlaku kajakarskiego. Tuż obok znajdowałby się taras zawieszony nad rzeką – wyjaśnia architekt.

Budynek posiada dwa wejścia, główne od strony ulicy, a drugie, tzw. „letnie”, od strony rzeki z przewidzianymi miejscami postojowymi dla rowerów. W projektowanym III-kondygnacyjnym budynku miałaby się znajdować w centralnym punkcie restauracja z wyspą kuchenną, a na kolejnych kondygnacjach kawiarnia oraz bar. Całość została zaprojektowana tak by obiekt można byłoby w każdej chwili przygotować na mały koncert bądź wystawę.

Według projektu w hali można by dodatkowo kupić regionalne produkty, aby wspierać lokalny handel i przedsiębiorców.

Detal zastosowany na fasadzie, w postaci ornamentu pałuckiego, ma być nawiązaniem do naszego regionu, z którym się utożsamiamy. Ponadto w nocy ornament byłby podświetlony i widoczny z płyty rynku. Uzupełnienie zabudowy zamknęłoby kwartał zabudowy oraz otworzyło się w kierunku rzeki, która jest cennym elementem sąsiedztwa.

Warto dodać, że zarówno promotor, dr inż. arch. Piotr Brzeziński, jak i recenzent prof. inż. arch. Teresa Bardzińska-Bonenberg ocenili ten projekt jako bardzo dobry, a praca została zgłoszona i zakwalifikowana do I tury w Konkursie dla Młodych Architektów.

– Opracowanie projektu dyplomowego i jego obrona pozwoliła mi uzyskać tytuł inżyniera architekta oraz obecnie studiować na wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej – przyznaje Albert Purczyński.

Czytaj także

Ruszyła rekrutacja dzieci do wągrowieckiego żłobka

Redakcja

Dzisiaj na wągrowieckim cmentarzu zgubiono BRANSOLETKĘ. Na znalazcę czeka NAGRODA [FOT|O]

Redakcja

Pogrzeb Huberta Palucha odbędzie się w sobotę

Redakcja