Było to ostatnie wydarzenie wągrowieckich obchodów 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Podniosła, chwilami wzruszająca „Wieczornica powstańcza”, przybliżyła wydarzenia bezpośrednio poprzedzające Powstanie Wielkopolskie, które miały ważny wpływ na jego przebieg, jak i same powstania.
Społeczność „Dwójki” zaprosiła zebranych w Dziennym Domu Seniora do podróży przez historię pociągiem – tegoroczne spotkanie nosiło bowiem tytuł „Pociąg do wolności 1918”. Na kolejnych stacjach można było posłuchać o wydarzeniach z przełomu roku 1918-1919, dzięki którym Wielkopolskę i Pomorze przyłączono do Polski. W ten sposób przybliżone zostały ciekawe epizody powstańcze. Ponadto nawiązano do obchodzonej rocznicy stulecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce.
Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów pod kierunkiem dyrektor Kingi Babicz oraz pań: Moniki Serwatki, Hanny Korbal i Anny Ciszewskiej. Uczniom szkoły towarzyszyli również jej absolwenci: Oliwia Piechnik, Emilia Milewska, Laura Dąbrowska, Zbigniew Korbal, Danuta Korbal – skrzypce, Daniel Pisarek – akordeon oraz zaprzyjaźniona ze szkołą Jagoda Kamińska.
Podczas przedstawienia zaprezentowane zostały m. in. wiersze Marii Paruszewskiej, Bolesława Karpińskiego, Leona Bochenka, Romana Wilkanowicza i innych autorów z antologii Józefa Ratajczaka „Krople wrzącej krwi…” oraz fragmenty z „Tryptyku powstańczego 1918-1919” Ewy Najwer. Przypomniano także teksty przysiąg powstańczych, artykułów prasowych, odezw czy rezolucji z okresu poprzedzającego powstanie, z okresu Polskiego Sejmu Dzielnicowego oraz samego powstania.
Młodzież ubarwiła swoją prezentację piosenkami: tymi śpiewanymi tak w okresie powstania, jak i współczesnymi. Widzowie przedstawienia mieli także okazję wysłuchać pieśni pułkowej „Żurawiejki” z okresu kiedy to powstańcy wielkopolscy ruszyli na wojnę z bolszewikami. Wspólnie zaśpiewano pieśni i piosenki, takie jak m. in. „Pieśń Rycerska Wielkopolan 1918”, „Kolęda o pancerniku”, „Pieśń poznańczyków” oraz „Gdy szedłem raz od Warty” i „Marsylianka Wielkopolska”.
Źródło: Urząd Miejski w Wągrowcu