Okno na Wągrowiec
Na sygnale To ci historia Wiadomości

Tajemnica policyjnej fotografii: kto rozpozna funkcjonariuszy?

Przed stu laty powstała pierwsza jednostka policji w Wągrowcu.

24 lipca 1919 roku uchwałą Sejmu Ustawodawczego Rzeczypospolitej powołano Policję Państwową. Powiat wągrowiecki podlegał wówczas pod Okręg XI Poznań, a komendantem wągrowieckiej jednostki Policji Państwowej był podkomisarz Bolesław Szwemin.

Dzisiaj bardzo mało wiemy o początkach tej formacji w naszym mieście. Cały okres międzywojenny działalności miejscowej policji, to dla historyków biała kartka. Nie mamy żadnych danych o funkcjonariuszach. Być może ich personalia zapisane były w archiwum miasta, ale niestety wągrowiecki ratusz nie przetrwał II wojny światowej.

Co więcej, nie wiemy nawet, gdzie mieściła się ich komenda. Zaraz po II wojnie światowej komendy Milicji Obywatelskiej były na ul Kościuszki 19 i 48, a potem na Kolejowej 9. Gdzie stróże prawa urzędowali wcześniej – danych brak.

Jednym z nielicznych zachowanych śladów po formacji jest fotografia z archiwum Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Przedstawia ona 11 funkcjonariuszy – załogę Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Wągrowcu. Nie znamy nazwisk uwiecznionych osób, ani roku wykonania zdjęcia. Widoczny w tle budynek z czerwonej cegły być może jest ówczesną komendą, ale niestety nie jesteśmy współcześnie w stanie zidentyfikować tego miejsca.

Fotografia jest bardzo interesującym dokumentem dotyczącym międzywojennego Wągrowca. Dokumentem tym ciekawszym, że na temat ówczesnej policji wiemy niewiele. Temat międzywojennej policji nie trafił dotąd „pod lupę” badaczy przeszłości, a w zbiorach wągrowieckiego muzeum nie ma konkretnych dokumentów, które ilustrują jej działalność. Należałoby ich poszukiwać w archiwach państwowych i zbiorach prywatnych – mówi Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

– Szkoda, że nie znamy nazwisk poszczególnych osób, które tam widzimy, ani nie potrafimy zidentyfikować budynku w tle. Mam nadzieję, że publikacja zdjęcia ułatwi rozstrzygnięcie tych wątpliwości – nie kryje nadziei historyk.

Rozpoznajesz którąś z osób na fotografii? A może jesteś w stanie zidentyfikować budynek? Czekamy na wszelkie sygnały!

Całe zdjęcie, pochodzące z archiwum KWP w Poznaniu, a opublikowane na profilu KPP w Wągrowcu:

Czytaj także

KOBIETY: Będzie u nas BEZPŁATNA mammografia [ZAPOWIEDŹ]

Redakcja

Radni zdecydowali: NIE BĘDZIE OPŁAT za jazdę miejskimi autobusami i podwyżek w podatkach

Krzysztof Czapul

Dziś sesja. Radni zajmą się m.in. wprowadzeniem opłat za przejazdy miejskimi autobusami i podwyżką podatków

Krzysztof Czapul