Okno na Wągrowiec
Na sygnale Wiadomości

UWAGA! POLICJA nie wysyła MANDATÓW SMS-ami. TO OSZUSTWO!

To klasyczny atak typu „phishing”.

Wielkopolska Komenda Wojewódzka Policji ostrzega przed groźnymi SMS-ami. – Oszuści cały czas próbują nas oszukać i wyłudzić dane wrażliwe, które umożliwią im zalogowanie się na nasze konto w banku – przypominają funkcjonariusze.

Podstawowa zasada bezpieczeństwa brzmi: Nigdy nie klikamy w linki zachęcające nas do płatności lub zalogowania się na konto, które przychodzą w SMS-ach! Na ilustracji poniżej przykład kolejnego tego typu SMS-a. Jest to klasyczny atak typu „phishing”!

Wyłudzanie danych opiera się zawsze na przekonaniu nas do kliknięcia w podejrzany link, który dostajemy w SMS-ie lub emailu. Oszuści stosują różne sztuczki. Dostajemy informacje o niezapłaconym mandacie, przesyłce, paczce. Później musimy kliknąć w podany link. Jeżeli to zrobimy i wpiszemy nasze dane (login i hasło) w formularz, przestępca ma już wszystko, co potrzebne, aby wyczyścić nasze konto.

Nigdy nie otwierajmy takich linków. Wykonując jakiekolwiek płatności, sami wpisujmy adres naszego banku w wyszukiwarce. Korzystając z serwisów płatniczych, upewnijmy się, że wyświetla się poprawna domena. Sygnałem ostrzegawczym jest już na samym początku język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, robią błędy ortograficzne i stylistyczne.

Bądźmy ostrożni i dokładnie sprawdzajmy wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w Internecie – apelują policjanci.

Źródło: KWP Poznań (Maciej Święcichowski)

Czytaj także

Mama i dziadek zgubili… DZIECKO robiąc zakupy w sklepie

Redakcja

Na policję zgłosił się pod wpływem i z… narkotykami

Redakcja

20-latek szedł ulicą i rozrzucał worki z odpadami. Skończył z mandatem

Redakcja