Okno na Wągrowiec


Kronika Na własne oczy Wiadomości

Trwa RENOWACJA zabytkowych GROBOWCÓW na cmentarzu starofarnym w Wągrowcu [ZDJĘCIA]

Pierwszy z zabytkowych grobowców na wągrowieckim cmentarzu starofarnym odzyskał właśnie swój dawny blask.

Tuż przed świętem Wszystkich Zmarłych zakończyły się prace konserwatorskie i restauratorskie przy grobowcu nr 1, znajdującym się na jednej z najstarszych w naszym mieście nekropolii.

Przypomnijmy, że z inicjatywą odrestaurowania grobowca wystąpił proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła, ksiądz kanonik Piotr Kalinowski.

Część potrzebnych na realizację tego zadania środków – 40 tys. złotych – została przekazana parafii w ramach dotacji udzielonej przez samorząd miasta Wągrowca. Radni, którzy podjęli w tej sprawie decyzję, uzasadniali ją wartością historyczną obiektu, przez co ma on szczególne znaczenie dla naszego miasta i jego dziedzictwa kulturowego.

Grobowiec wpisany jest do rejestru zabytków od 8 września 2016 roku z inicjatywy zaangażowanego w kwestowanie na rzecz pomników historycznych Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu i znajduje się na terenie cmentarza, który również znajduje się w rejestrze zabytków (od 15 grudnia 1983 roku). Łączny koszt renowacji zabytkowego nagrobka wyniósł ponad 70 tys. złotych.

Źródło: wagrowiec.eu

Czytaj także

WĄGROWIEC NIE WYEMITUJE OBLIGACJI. Radni jednogłośnie wykreślili projekt z porządku obrad

Remigiusz Priebe

PROKURATURA WNIOSŁA O UCHYLENIE IMMUNITETU SĘDZIEGO Z WĄGROWCA. MIAŁ PIJANY PROWADZIĆ AUTO

Remigiusz Priebe

WAŻNE: Znaleziono PSA. Szukamy jego właściciela [ZDJĘCIA]

Redakcja