Pracownicy Sanepidu informują, że brak jest regulacji prawnych, określających minimalne wymagania jakości wody w fontannach.
– Woda w tego typu obiektach często nie jest uzdatniana, dezynfekowana, a jej jakość nie podlega stałemu monitoringowi. Ponadto woda w fontannach narażona jest na kontakt z zanieczyszczeniami oraz zwierzętami – wyjaśniają pracownicy wągrowieckiego Sanepidu i dodają:
– W związku z powyższym obiekty takie nie powinny być udostępniane do kąpieli. Jakość wody w fontannach może stanowić dla nas zagrożenie. Inspekcja Sanitarna nie prowadzi badań jakości mikrobiologicznej wody z fontanny. W każdym tego typu obiekcie ilość i rodzaj mikroorganizmów może być inny i zmieniać się w czasie. Istotną rolę odgrywają źródła zewnętrzne takie jak zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaków, psów, kotów itp.) czy odpady. Sanepid informuje, że brak jest regulacji prawnych, określających minimalne wymagania jakości wody w fontannach.
Dodajmy, że za złamanie zakazu kąpieli w fontannach może grozić mandat w wysokości 500 zł. Bezpiecznie i bez obaw o zdrowie możemy korzystać z basenów i innych miejsc przeznaczonych do kąpieli, gdzie woda jest regularnie badana.