Okno na Wągrowiec
Kronika Samorząd i polityka Wiadomości Wydarzenia

Samorząd województwa upamiętnił Stefana Mikołajczaka. Jedna z sal obrad otrzymała jego imię

Kondolencje Karol Krus

Jednej z sal obrad w siedzibie samorządu województwa uroczyście nadano imię Stefana Mikołajczaka – w latach 1999-2005 pierwszego marszałka województwa wielkopolskiego.

Jak przypomniał przewodniczący sejmiku Wiesław Szczepański, ten sposób uczczenia zmarłego 1 kwietnia 2019 roku, po długiej walce z ciężką chorobą, samorządowca był wypełnieniem uchwały przyjętej przez radnych w lipcu.

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonały wdowa po zmarłym Maria oraz córki Ewa, Dorota i Iwona. Ojca we wzruszającym przemówieniu wspominała ostatnia z nich, mówiąc m.in.: – Tata we wszystko angażował się na sto procent. Przez wiele lat jego dzień pracy rozpoczynał się o godzinie 6, a kończył o 22.

Stefan Mikołajczak urodził się w 1951 roku w Krzyżankach pod Gołańczą, ale swoje życie związał z miastem i gminą Skoki. Miedzy innymi przez kilkanaście lat pełnił kierownicze funkcje w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lechlinie.

W latach 1988-1990 był wicewojewodą poznańskim, a następnie do 1998 dyrektorem Wydziału Rolnictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. W 1998 roku został wybrany pierwszym marszałkiem województwa wielkopolskiego i pełnił tę funkcję przez siedem lat, do momentu, gdy zastąpił go Marek Woźniak.

Zasiadał w wielkopolskim sejmiku z ramienia SLD, choć nigdy nie wstąpił do tej partii. W 2014 roku, tuż po wyborach, dołączył jednak do klubu radnych PO. W ubiegłorocznych wyborach już nie startował.

Był bratem, również już nieżyjącego, Brunona Mikołajczaka, który w latach 1994-2002 pełnił funkcję burmistrza Skoków.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Czytaj także

W Skokach będzie STREFA KIBICA! Wspólnie obejrzeć będzie można mecz POLSKA – HOLANDIA

Redakcja

Michał Piaskiewicz z urzędu w Wągrowcu przechodzi do Skoków

Krzysztof Czapul

Policjanci przez ruchliwą drogę przeprowadzili stadko… łabędzi [FIM]

Redakcja