Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na sygnale Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

Ponad 400 tysięcy złotych dla rodziny Wasyla! Trwa zbiórka pieniędzy dla bliskich zmarłego pod Wągrowcem Ukraińca

kondolencje Wyrwa UM
kondolencje Wyrwa

Akcję rozpoczął konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu. Efekt już przerósł najśmielsze oczekiwania.

Ta śmierć odbiła się szerokim w całym kraju. Najpierw pod Skokami leśniczy znalazł ciało martwego mężczyzny. Długo nie można było ustalić kim był. Potem okazało się, że to Ukrainiec, zatrudniony na czarno w zakładzie stolarskim pod Nowym Tomyślem. Mężczyzna zasłabł w pracy, a jego szefowa zamiast mu pomóc, to wywiozła go 150 km dalej w okolice Wągrowca, tam porzuciła go, a Wasyl zmarł.

Wasyl pozostawił zrozpaczoną rodzinę – schorowanych rodziców, żonę i trójkę dzieci.

Wasyl Czornej miał 36 lat. Pracował w Polsce, aby poprawić byt swojej rodziny, która została w Polsce. Miał żonę i trójkę dzieci.

Oburzenia postawą kobiety nie kryli Polacy, którzy swój sprzeciw okazywali w komentarzach w Internecie. Na szczęście na oburzeniu się nie skończyło.

Zbiórkę pieniędzy dla rodziny Wasyla postanowił zorganizować konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu Witold Horowski. Przeprowadziło ją Stowarzyszenie Polska – Ukraina. W ciągu zaledwie kilku dni udało się zebrać ponad 400 tysięcy złotych!

Tak dużym sukcesem zbiórki zaskoczony jest sam pomysłodawca, który na swoim profilu na FB napisał, że wpłat dokonało ponad 4 tysiące osób. W większości to rodziny, grupy osób i małe firmy.

– Traktuję naszą wspólną akcję jako masowy akt niezgody na praktyki nieuczciwych pracodawców wobec osób słabszych ekonomicznie i społecznie jakimi są imigranci z Ukrainy (nie tylko oni zresztą) – wyjaśnia Witold Horowski.

Jednocześnie konsul dodaje, że zbiórka trwa dalej. Środki można przesyłać na konto: 37 1090 1854 0000 0001 1451 2044.

Dodamy, że Grażyna F., szefowa Wasyla, trafiła już do aresztu. Usłyszała zarzuty nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia. Grozi jej za to najwyżej 5 lat więzienia.

FOTO: •UA: КАРПАТИ

Czytaj także

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odeszły od nas Zdzisława Kalisz, Kazimiera Jagodzińska

Redakcja

Ruszają konsultacje społeczne dla budowy ulic Marcinkowo i Taszarowo w Wągrowcu

Redakcja

Odznaki PCK dla wągrowieckich policjantów [ZDJĘCIA]

Redakcja