Okno na Wągrowiec
Edukacja Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

POMÓŻ OWADOM: Zrób im… hotel i wygraj nagrody!

Niezwykły i bardzo pożyteczny konkurs dla mieszkańców gminy Damasławek.

Wójt Cyprian Wieczorek zaprasza do udziału w konkursie pn. Hotel dla owadów”. Udział w nim wziąć może każdy, kto ma chęci i odrobinę talentu plastycznego.

– Celem konkursu jest kształtowanie postaw proekologicznych, pogłębienie wiedzy na temat owadów pożytecznych, rozbudzenie potrzeby ochrony przyrody oraz stworzenie sieci domków dla owadów. Udział w zabawie mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Gminy Damasławek – zachęca wójt Wieczorek.

Hotele to specjalnie zaprojektowane konstrukcje, w których owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy, czyli zapylania.

W ostatnich latach zjawisko wymierania dzikich zapylaczy oraz pszczół miodnych nasila się. Ma wiele przyczyn, m.in. postępującą chemizację rolnictwa, zmiany klimatyczne, choroby i niszczenie siedlisk. Choć pszczoły kojarzą się głównie z produkcją miodu, to najważniejszym dla człowieka efektem ich pracy (i pracy innych owadów zapylających) jest przede wszystkim zapylanie. Co trzecią łyżkę pokarmu, jaki spożywamy, zawdzięczamy właśnie im. Sprawmy żeby nasze ogrody, parki, czy skwery, był pełen życia, a nasze krzewy i drzewa piękne. Budujmy hotele dla owadów.

Prace należy składać do 13 marca w GOK Damasławek. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w pierwszy dzień wiosny na terenie skweru im. Powstańców Wielkopolskich Ziemi Damasławskiej. Hotele staną na terenie parków, skwerów i innych terenów zielonych.

Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu.

Na najlepszych czekają nagrody:

Bon o wartości 700 zł za I miejsce

Bon o wartości 500 zł za II miejsce

Bon o wartości 300 zł za III miejsce

Czytaj także

Zdolna uczennica PSM w Wągrowcu i jej sukcesy! [FOTO]

Redakcja

Motorower zderzył się z samochodem. Nastolatek w poważnym stanie trafił do szpitala [FOTO]

Redakcja

Wągrowieccy policjanci wyróżnieni „Kryształową Gwiazdą” [LISTA]

Redakcja