Mając legitymację zasłużonego dawcy krwi można korzystać z licznych przywilejów, m.in.: bezpłatnych wejść na mecze „Nielby”, ulgowego biletu do Aquaparku i kina MDK, poza kolejnością do lekarza NFZ na różnego rodzaju badania, tańsze lub bezpłatne niektóre lekarstwa.
Krew to, jak wiadomo, bezcenny lek. Jego brak jest odczuwalny szczególnie w sezonie letnim, gdy odnotowuje się więcej wypadków i zdarzeń, a krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, wakacje. Dlatego PCK apeluje – zostań dawcą krwi latem! Polski Czerwony Krzyż w Wągrowcu zaprasza wszystkich chętnych do honorowego oddawania krwi.
– To właśnie latem dochodzi do największej liczby wypadków, w tym okresie krew jest na wagę złota – podkreśla prezes wągrowieckiego PCK Jan Maćkowiak. Można również zapisać się jako potencjalny dawca szpiku.
Punkt Krwiodawstwa w Wągrowcu mieści się na terenie szpitala szpitala powiatowego i jest czynny w: poniedziałki, wtorki i czwartki, rejestracja internetowa na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Wszyscy chętni mają zapewnione: bezpłatne badanie lekarskie, legitymację honorowego krwiodawcy, zaświadczenie (usprawiedliwienie) o dwóch dniach wolnych w zakładzie pracy.
Po oddaniu krwi każdy dawca otrzymuje również produkty regenerujące i wzmacniające organizm.
Warto przypomnieć, że każdy krwiodawca – kobiety po oddaniu 5 litrów kobiety, a mężczyźni po oddaniu 6 litrów krwi – otrzymuje legitymację zasłużonego dawcy krwi, nadaną przez PCK. Dzięki niej można korzystać z licznych przywilejów, m.in.: bezpłatnych wejść na mecze „Nielby”, ulgowego biletu do Aquaparku i kina MDK, poza kolejnością do lekarza NFZ na różnego rodzaju badania, tańsze lub bezpłatne niektóre lekarstwa (według wykazu Ministerstwa Zdrowia).
Aby zostać honorowym krwiodawcą należy: być zdrowym, posiadać dowód osobisty, wiek od 18 – 65 roku życia, wagę powyżej 50 kg, wykazywać chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża w Wągrowcu rozmieścili we wszystkich gminach na terenie powiatu banery zachęcające do dzielenia się tym bezcennym darem, jakim jest krew.
Źródło: PCK Wągrowiec