Okno na Wągrowiec

Na sygnale Wiadomości

Na wągrowieckie drogi wyjechało WIELE OŚNIEŻONYCH AUT. POLICJA: To niedopuszczalne!

Za taką jazdę grozi nawet 500 złotych mandatu i 6 punktów karnych.

Intensywne opady śniegu spowodowały, że dzisiaj na ulicach Wągrowca i okolicznych drogach można było zauważyć wiele jadących samochodów, które pokryte były grubą warstwą białego puchu. Tymczasem, jak przypomina wągrowiecka policja, niedopuszczalne jest poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym.

Sypiący się podczas jazdy z samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze. – Kierowca przed wyruszeniem w trasę, dla odpowiedniej widoczności, ma też obowiązek całkowitego oczyszczenia wszystkich szyb – przypominają funkcjonariusze.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (Art. 66 ust 1 p. 1 i 5) pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób w nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę, zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Samochód który jest zaśnieżony, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W trakcie przygotowania pojazdu do drogi, nie ograniczajmy się tylko do usunięcia śniegu z szyb. Aby zapewnić sobie dobre pole widzenia, istotne jest odśnieżenie/oskrobanie wszystkich szyb i lusterek.

Śnieg musimy usunąć również z maski, dachu i bagażnika. Zadbajmy również o odśnieżenie i czystość reflektorów, lamp i tablic rejestracyjnych.

Kierujący który zdecyduje się na poruszanie się nieodśnieżonym pojazdem, naraża się na mandat od 20 do 500 złotych i 6 punktów karnych. Za nieczytelne tablice rejestracyjne grozi 100-złotowy mandat i 3 punkty karne.

– Czasem warto poświęcić kilka minut i zapewnić sobie komfort jazdy, a także bezpieczeństwo dla siebie i innych – apelują policjanci.

Źródło: KPP Wągrowiec

Czytaj także

Kolejowa INWESTYCJA na wągrowieckiej Osadzie ROŚNIE w oczach! [FILM]

Krzysztof Czapul

Wągrowiec w czołówce miast z najgorszym powietrzem!

Redakcja

Mamy u nas 3 NOWE zakażenia. ZMARŁA także jedna osoba chorująca na COVID-19

Krzysztof Czapul