serpol praca

Okno na Wągrowiec
Grzegorz Piechowiak
Gorący temat Sport Wydarzenia

Europejskie Igrzyska Letnie Dis+Abled GAMES w Wągrowcu!

artdent baner

Wągrowiec będzie w czerwcu przyszłego roku gospodarzem dużego wydarzenia sportowego, organizowanego przez Polski Komitet Paraolimpijski.

Będą to innowacyjne w skali europejskiej, wyjątkowe zawody, integrujące osoby pełnosprawne i niepełnosprawne, inicjujące nowy trend w sporcie. W zawodach weźmie udział łącznie ok. 500 osób, w tym pełno- i niepełnosprawni sportowcy z co najmniej 10 europejskich krajów.

Uczestnicy Europejskich Igrzysk Letnich DIS+Abled Games będą wspólnie rywalizować w 10 dyscyplinach sportów letnich – bocci, siatkówce na siedząco, goalball (piłki dźwiękowe niewidomych), pływaniu, tenisie stołowym, kręglach, kolarstwie ręcznym (handbike), łucznictwie, wyścigach smoczych łodzi i żeglarstwie. Program sportowy zostanie wzbogacony o elementy edukacyjne. Rywalizacja w poszczególnych dyscyplinach będzie prowadzona w halach sportowych, na boiskach i terenach rekreacyjnych na terenie całego miasta od 18 do 23 czerwca 2023 roku.

– To wielka nobilitacja dla naszego miasta, że będzie ono areną sportową tak wyjątkowego, dzięki swojej innowacyjności, wydarzenia sportowego. Jestem przekonany, że dzięki niemu jeszcze większa liczba wągrowczan zrozumie ograniczenia, a z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami, a jednocześnie stanie się dla nich bardziej otwarta. Bo głównym celem tych igrzysk jest przecież integracja osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. Miasto z pewnością wesprze to wydarzenie organizacyjnie – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

***

Warto podkreślić, że Polski Komitet Paraolimpijski znalazł się w elitarnym gronie beneficjentów programu Erasmus + Sport Unii Europejskiej – „zawody niekomercyjne – Non for profit, europejskie imprezy sportowe”. Erasmus+Sport  jest programem w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Co roku EACEA – Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej otrzymuje kilkaset aplikacji z całej Unii Europejskiej o dofinansowanie różnorodnych działań pro-sportowych. Priorytetem programów Erasmus musi być m.in społeczne włączanie przez sport oraz wzmacnianie wolontariatu. W najbardziej prestiżowym, trudnym w aplikowaniu konkursie na organizację „Europejskich imprez sportowych Non for profit” Agencja przyznaje co roku zaledwie kilka grantów.

Źródło: wagrowiec.eu

Czytaj także

W OBIEKTYWIE: 108 lat temu młodzież z Durowa i Wągrowca podczas przerwy [FOTO]

Redakcja

Już jutro piknik integracyjny „Las dla Wszystkich”

Redakcja

Przyjdź i oznakuj bezpłatnie swój rower

Redakcja