Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na sygnale Wiadomości Wydarzenia

DUŻY POŻAR! Spłonęła znana sala bankietowa [FOTO/WIDEO]

Przez pięć i pół godziny trzydziestu strażaków walczyło z ogniem.

Pożar wybuchł na poddaszu nad salą bankietową i pomieszczeniami kuchennymi w budynku restauracyjnym Baru „Przystań” w miejscowości Laskowo w gminie Szamocin.

Potężny pożar restauracji w Laskowie! Na miejscu wiele sił i środków! Działania ratownicze trwają! Wszytskie informacje na temat pożaru w jutrzejszym poście.

Opublikowany przez OSP KSRG Szamocin Czwartek, 12 września 2019

O płomieniach strażacy zostali poinformowani w czwartek wieczorem, tuż po godzinie dziewiętnastej. Zgłoszenie telefoniczne mówiło o pożarze poddasza w budynku restauracyjnym w Laskowie przy ulicy Żeglarskiej. Na miejsce zadysponowano cztery zastępy z państwowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Chodzieży, dwa z Ochotniczej Straży Pożarnej z Szamocina, oraz po jednej z OSP Margonin i OSP Lipia Góra. W akcji brał udział także miejscowy zastęp OSP Laskowo.

Na szczęście na miejscu okazało się, że nikt nie został w budynku i nikomu się nic nie stało. Wprowadzono strażaków z kamerą termowizyjną i prądami gaśniczymi do wnętrza restauracji. Kolejni ratownicy, zabezpieczeni w sprzęt wysokościowy, przy pomocy piły ratowniczej wykonali otwory w dachu w celu oddymienia poddasza i podania dodatkowych prądów gaśniczych.

W działaniach gaśniczych użyto też lancę gaśniczą, którą wykonano w kilku miejscach przebicia poszycia dachu, by schłodzić przestrzeń pod blachodachówką. Po przytłumieniu płomieni i oddymieniu wnętrza obiektu ratownicy odszukiwali i dogasili ukryte zarzewia ognia.

W działaniach, które trwały prawie 5 i pół godziny, zaangażowanych było 30 strażaków. Na miejscu pracowały również służy z policji, pogotowia energetycznego oraz pogotowia gazowego.

W wyniku prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych uratowano część głównej sali wraz z wyposażeniem, budynek przyległy do sali oraz jej poddasza, a także pomieszczenia magazynowe wraz z wyposażeniem i jedno z pomieszczeń kuchennych wraz z wyposażeniem.

Częściowemu zniszczeniu uległa główna sala, a całkowicie zniszczone zostało jedno z pomieszczeń kuchni oraz konstrukcja dachowa, pokrycie i poddasze obiektu.

Przyczyny wybuchu pożaru będą wyjaśniane, prawdopodobnie pożar spowodowało zwarcie instalacji elektrycznej.

Działania ratowniczo-gaśnicze utrudniała bardzo duża ilość gapiów, którzy blokowali pojazdami dojazd zastępów straży pożarnych do miejsca pożaru. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży apeluje aby osoby postronne nie przyjeżdżały i nie przychodziły w rejon akcji ratowniczo-gaśniczych ponieważ bardzo utrudnia to ratowanie osób lub mienia – proszą strażacy.

Informacja: PSP Chodzież (mł. kpt. Artur Binkowski) oraz OSP KSRG Szamocin.
Film: OSP KSRG Szamocin.
Zdjęcia: PSP Chodzież (asp. sztab. Paweł Felski), OSP KSRG Szamocin, Osp Margonin oraz OSP Laskowo.

Czytaj także

WĄGROWIEC: Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2024 [FOTO]

Redakcja

Powołanie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu [FOTO]

Redakcja

POŻAR domu jednorodzinnego pod Wągrowcem. Policja bada przyczyny wybuchu ognia [FOTO]

Redakcja