Okno na Wągrowiec
Gorący temat Społeczeństwo Wiadomości Zdrowie

NFZ informuje, w których szpitalach w Wielkopolsce kobiety rodzą najchętniej. Ten w Wągrowcu na szarym końcu

14,9 tys. porodów przyjęły w pierwszej połowie tego roku wielkopolskie szpitale. Najpopularniejsze są te poznańskie. Wągrowiecki już od lat jest na przeciwnym biegunie.

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że od stycznia do czerwca w Wielkopolsce odebrano 14,9 tys. porodów (po pierwszym kwartale było ich 7,2 tys.). W analogicznym czasie rok temu szpitale w naszym regionie przyjęły zaś około 16,5 tys. porodów, a zakończył się on ostatecznym wynikiem 33 tys. hospitalizacji porodowych.

– Regularnie przyglądamy się liczbie podawanych przez wielkopolskie szpitale porodów. Pozwala nam to ocenić, jak radzą sobie poszczególne placówki, a przede wszystkim – jaką cieszą się opinią wśród przyszłych mam. Wybory kobiet oraz zaufanie, jakim obdarzają personel w tak ważnym momencie swojego życia, stanowią najbardziej miarodajny ranking – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

Kto odbiera najwięcej, a kto najmniej porodów?

Patrząc na liczbę porodów przez pryzmat subregionów, po raz kolejny zdecydowanie najwięcej było ich w subregionie poznańskim – 8,2 tys. Ma na to wpływ fakt, że jest to obszar z największą liczbą mieszkańców w województwie, a także to, że w Poznaniu znajdują się największe porodówki w Wielkopolsce, w tym ta należąca do Szpitala Ginekologicznego-Położniczego przy ul. Polnej, czyli jedna z największych w kraju.

Za subregionem poznańskim plasują się: kaliski (2,9 tys. porodów), leszczyński (1,4 tys.), koniński (1,3 tys.) oraz pilski (1 tys.).

10 placówek, w których w pierwszym półroczu 2022 r. odebrano najwięcej porodów:

1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (2986 porodów)

2. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1030)

3. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (997)

4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (901)

5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (743) – za I kwartał na 6. miejscu

6. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (727) – za I kw. na 5. miejscu

7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (585)

8. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (487) – za I kw. na 10. miejscu

9. Szpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie (478)

10. SPZOZ w Wolsztynie (460) – za I kw. na 12. Miejscu

NFZ wyjaśnia, że na przeciwnym biegunie zestawienia są szpitale, w których przez pół roku odebrano poniżej 200 porodów. W niektórych przypadkach była to kwestia konieczności zabezpieczenia łóżek dla pacjentów ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem w okresie funkcjonowania oddziałów covidowych (np. szpital w Gostyniu, który na razie miał tylko 32 porody).

Są jednak wśród nich także placówki, które co roku były pośród tych odbierających najmniej porodów. To np. szpitale w Chodzieży oraz Złotowie (a także w Nowym Tomyślu i Wągrowcu, gdzie dyrekcje szpitali przeznaczyły te obszary do walki z pandemią).

Źródło: NFZ Wielkopolska

Fot. ilustracyjne „freepik”

Czytaj także

ASF: Bariera zapachowa ma zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby

Redakcja

WAŻNE: Poradnia NOCNA i ŚWIĄTECZNA opieki zdrowotnej działa w nowym miejscu

Redakcja

PIŁKA RĘCZNA: W sobotę DERBY Wielkopolski

Redakcja