Okno na Wągrowiec
Edukacja Wiadomości Wydarzenia

„Taniec śmierci. Epidemie w dawnym Wągrowcu” to najnowsza książka wągrowieckiego historyka

Książka jest już do nabycia w Muzeum Regionalnym. Autorami są Marcin Moeglich oraz Michał Szymański.

To 136-stronnicowe opracowanie w twardej oprawie przybliża czytelnikom fragmenty przeszłości Wągrowca z dosyć nietypowego punktu widzenia.

Celem publikacji jest bowiem prezentacja zjawisk epidemicznych, ich chronologia, dynamika, a także zachowania naszych przodków w obliczu zagrożenia oraz ich metody walki z „niewidzialnym wrogiem”. Treści w niej zawarte opierają się w znacznej mierze na przeprowadzonych badaniach źródłowych, wykonanych przez pracowników Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Co istotne, wydawnictwo ma charakter popularnonaukowy, dzięki czemu ma szanse zaspokoić gusta licznych czytelników – miłośników historii. 

Pierwsza część publikacji jest poświęcona epidemiom w Wągrowcu, od najwcześniejszych znanych wzmianek na ten temat, do końca istnienia przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. W drugiej części przedstawione zostały w zarysie poglądy dawnych lekarzy na temat morowego powietrza oraz ich zalecenia związane z zapobieganiem zarazie i walką z jej skutkami. Trzeci tekst dotyczy zjawisk epidemicznych w XIX-wiecznym Wągrowcu. Integralnym elementem opracowania są niezwykłe rekonstruktorskie fotografie.

Najistotniejszą część publikacji stanowią dwa aneksy. Zaprezentowano w nich teksty źródłowe – fragmenty ksiąg zmarłych parafii farnej w Wągrowcu oraz parafii łęgowskiej z okresu wielkiej epidemii dżumy z lat 1709-1710.

Wydanie tej ciekawej publikacji zostało sfinansowane z dotacji celowej z budżetu miasta Wągrowca.

Zainteresowanych zapraszamy do Muzeum Regionalnego.

Źródło: wagrowiec.eu

Czytaj także

PCK zaprasza na uroczyste obchody swojego święta

Redakcja

Podziękowania dla wągrowieckich pracowników socjalnych [FOTO]

Redakcja

KOBIETY: Będzie u nas BEZPŁATNA mammografia [ZAPOWIEDŹ]

Redakcja