Starosta NARADZAŁ się z burmistrzami i wójtami w sprawie punktów szczepień

Do 18 kwietnia ma potrwać organizacja tych punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły rozpoczęłyby szczepienia ludności.

W środę, 31 marca, w starostwie powiatowym w Wągrowcu odbyła się narada starosty Wągrowieckiego Tomasza Kranca z burmistrzami i wójtami miast i gmin naszego powiatu oraz przedstawicielami urzędów.

Jak wyjaśniają powiatowi urzędnicy, podczas narady omówiono nowe zasady dotyczące organizowania przez samorządy, we współpracy z wojewodą, Punktów Szczepień Masowych. Pierwszym etapem będzie pozyskanie podmiotów medycznych, wykonujących szczepienia.

Punkty szczepień masowych mogą być zlokalizowane w budynkach należących dla jednostek samorządu terytorialnego, np. w remizach, szkołach czy domach kultury, ale również w namiotach usytuowanych w dobrze dostępnych miejscach z wieloma miejscami parkingowymi (np. przy supermarketach) lub punktach drive thru, gdzie szczepienia odbywać się będą w samochodach i/lub wyznaczonych miejscach w budynkach punktów szczepień. Gminy mogą też wskazać inne punkty spełniające warunki dostępności, w tym dostęp do internetu.

Rząd zakłada, że w każdym powiecie powinny zostać utworzone co najmniej dwa punkty – jeden w oparciu o szpital węzłowy (lub inny podmiot leczniczy, na który wpływ ma rząd) i drugi organizowany „od podstaw” przez chętny samorząd.

Punkty Szczepień Masowych powinny być organizowane przez samorządy przy zaangażowaniu podmiotu leczniczego (Podmiot Wykonujący Działalność Leczniczą). Wszystkie środki i zasoby powinny być udostępnione przez samorząd. Ewentualne koszty powinny być ponoszone we własnym zakresie w porozumieniu z wojewodą, jednak rząd wstępnie przewiduje dla samorządu ryczałt na utworzenie jednego PSM w wysokości 5 tysięcy złotych. Z kolei ryczałt NFZ za podanie 1 dawki szczepionki wynosi 61 zł.

Propozycja rządowa zakłada, że do 18 kwietnia trwałaby organizacja tych punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły rozpoczęłyby szczepienia ludności. Według założeń w ciągu tygodnia miałoby zostać podanych 2-3 mln dawek szczepionek. Jeśli uda się utworzyć takie punkty w każdym powiecie, a każdy miałby 2-3 zespoły szczepiące, to udałoby się utworzyć około 1,5 tysięcy nowych zespołów.

Źródło: Powiat wągrowiecki

Related posts

KOBIETY: Będzie u nas BEZPŁATNA mammografia [ZAPOWIEDŹ]

W tajemnicy przed żoną chciał wyjść do sklepu. Nadział się na płot. Potrzebna była pomoc strażaków! [FOTO]

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odeszła od nas Marianna Marczyk