ECHA ORĘDZIA BURMISTRZA: Jak powinny być ustawione flagi?

Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt w minioną sobotę opublikował nagranie orędzia-apelu, które wzbudza skrajne uczucia.

Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt postanowił (wzorem władz państwowych) nagrać i udostępnić swoje orędzie w związku z epidemią koronawirusa. Burmistrz tłumaczy w nim swoje dotychczasowe decyzje, apeluje do mieszkańców, prosi o współpracę i zachowanie spokoju. Film znajdziesz w naszym artykule BURMISTRZ WĄGROWCA NAGRAŁ ORĘDZIE DO MIESZKAŃCÓW [FILM]

Samo orędzie wzbudza skrajne odczucia wśród mieszkańców. Jedni dziękują za informację i chwalą dotychczasowe działania władz miasta w walce z epidemią, drudzy twierdzą, że wystąpienie nie wniosło niczego, poza autopromocją burmistrza. Jeszcze jedną kontrowersję zauważył nasz czytelnik.

Czy ktoś zwrócił uwagę na ułożenie flag za burmistrzem? Kolejności ich ustawienia nie można sobie dowolnie ustalać, bo to nie jest żadna paprotka, która ma być tylko dekoracją. Ułożenie flag ściśle określa tak zwany protokół flagowy – zauważa wągrowczanin i dodaje: – W przypadku trzech flag, które widać za burmistrzem, pośrodku powinna stać flaga biało-czerwona, jako najważniejsza. Po jej prawej stronie jest miejsce na drugą w kolejności flagę miejską, a po lewej na flagę Unii Europejskiej.

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, według protokołu flagowego obowiązuje zasada, że flaga Rzeczypospolitej Polskiej ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. A to oznacza, że w przypadku parzystej liczby flag jest ona eksponowana jako pierwsza od lewej (patrząc od strony obserwatora), a w przypadku nieparzystej liczby flag (jak to ma miejsce w tle za burmistrzem) biało-czerwona powinna być ustawiona pośrodku.

Zasady przedstawia poniższa grafika:

Flagi umieszczane są w zgodzie z następującą hierarchią:

  1. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
  2. Flaga innego państwa
  3. Flaga województwa
  4. Flaga powiatu
  5. Flaga gminy
  6. Flaga Unii Europejskiej
  7. Flaga organizacji ogólnopolskiej
  8. Flaga organizacji międzynarodowej
  9. Flaga służbowa (policji, straży miejskiej, straży pożarnej, poczty itp.)
  10. Flaga firmowa (instytucji, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp.)
  11. Flaga okolicznościowa (związana z rocznicą lub imprezą)

Related posts

KOBIETY: Będzie u nas BEZPŁATNA mammografia [ZAPOWIEDŹ]

W tajemnicy przed żoną chciał wyjść do sklepu. Nadział się na płot. Potrzebna była pomoc strażaków! [FOTO]

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odeszła od nas Marianna Marczyk