Zakupy na raty – czy warto?

Kredyt ratalny jest jedną z najbardziej popularnych form uzyskiwania szybko dodatkowych środków finansowych. Dzisiaj jednak przy zawarciu umowy kredytowej warto być nieco bardziej ostrożnym. Rosnące koszty kredytów, a w związku z tym także zakupów na raty mogą czasami nieprzyjemnie zaskoczyć. Czy to jednak powód, aby rezygnować z tej formy? Niekoniecznie, warto jednak świadomie podejmować tego typu decyzje. 

Kredyt ratalny w 2023 roku 

O kredycie konsumenckim czy ofertach kredytu ratalnego dzisiaj dyskutuje się bardzo dużo przede wszystkim w kontekście rosnących kosztów tego typu instrumentów. Zwiększane stopniowo stopy procentowe przyczyniły się w znaczący sposób do wzrostu RRSO i choć na ten moment trend podwyżek się zatrzymał, to część konsumentów obawia się powrotu do tej tendencji. Trzeba jednak przyznać, że szczególnie przy mniejszych kredytach konsumenckich, zakupowych, banki oferują mimo wszystko atrakcyjne rozwiązania, szczególnie dla klientów, którzy korzystają z ich usług po raz pierwszy. 

Zakupy na raty — kiedy to ma sens?

Raty online to bardzo wygodne rozwiązanie zakupowe. Na platformie takiej jak https://kupujwratach.pl/ widzisz nie tylko właściwą cenę za konkretny produkt, lecz także ofertę jego zakupu w ratach. To pozwala ci szybko porównać koszty i wybrać odpowiednią dla siebie opcję. Dzisiaj banki odchodzą od rozbudowywania przyjmowania oświadczeń kredytobiorców składanych przy wnioskowaniu o kredyt, formularze — szczególnie w przypadku zakupów na raty — są coraz prostsze, większość danych i tak bez problemu można pozyskać z BIK lub BIG. To znacznie upraszcza całą procedurę, a ty możesz taki kredyt ratalny uzyskać w dosłownie kilka chwil. 

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania — sprawdzaj koszty 

Nie oznacza to jednak, że o kosztach kredytu warto zupełnie zapomnieć. Całkowita kwota kredytu to coś, co jednak powinno cię zainteresować, choćby ze względu na możliwość, że konkurencja proponuje bardziej atrakcyjną ofertę kredytową. Zanim zaakceptujesz stronę z umową kredytową, spójrz na raty, ich łączną sumę, sprawdź RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To ci da pełną świadomość, ile kosztuje twój kredyt i ile do pożyczonej kwoty przy tej umowie kredytowej musisz dorzucić. Przy niewielkich zakupach na raty te koszty są z reguły bardzo niskie, ale im większe zakupy robisz, tym wyższe oprocentowanie przekłada się szybciej na wyższe koszty. Warto więc ostrożnie i uważnie podejść do wniosku kredytowego i przyjrzeć się warunkom tego konkretnego zakupu na raty. Często od decyzji dzielą nas dwa-trzy kliknięcia w ekran komputera lub telefonu, dlatego warto zachować pewną ostrożność. 

Tym bardziej że naprawdę nie brakuje ofert atrakcyjnego zakupu na raty. Dzisiaj coraz częściej można na przykład spotkać zakup na raty z odroczoną na przykład o 30-45 dni płatności. To bardzo ciekawa i wygodna dla wielu oferta, która spłatę zadłużenia przesuwa o miesiąc, a czasami i więcej od momentu zakupu. 

Zanim podpiszesz umowę kredytową…

Ostatecznie jednak wyznacznikiem decyzji o zakupie na raty powinna być twoja autoanaliza możliwości finansowych. Dzisiaj zakup na raty jest bardzo powszechny. Większość osób pracujących i mogących udokumentować zarobki ma możliwość skorzystania z takich rat. Ostatecznie jednak trzeba je na końcu spłacić. Dlatego przed podjęciem decyzji upewnij się, że zobowiązanie finansowe na kilka lub kilkanaście miesięcy i konieczność regularnej spłaty zadłużenia nie zaburzy stabilności domowego budżetu. To podstawa każdej decyzji kredytowej.

Related posts

W tajemnicy przed żoną chciał wyjść do sklepu. Nadział się na płot. Potrzebna była pomoc strażaków! [FOTO]

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odeszła od nas Marianna Marczyk

Radni zdecydowali: NIE BĘDZIE OPŁAT za jazdę miejskimi autobusami i podwyżek w podatkach