WYBORY. Jak, gdzie i na kogo będziemy głosować w powiecie wągrowieckim?

Sześcioro wągrowczanek i wągrowczan znajdziesz w niedzielę na listach wyborczych do Sejmu. Sprawdziliśmy na kogo i gdzie mogą zagłosować mieszkańcy powiatu wągrowieckiego.

Już w ten weekend będziemy wybierali nowy parlament. W całej Polsce lokale wyborcze będą czynne w niedzielę 13 października, między godziną 7 rano a 21 wieczorem.

Oddać głos może każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 lat. Głosujemy w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu stałego zameldowania. Do rejestru wyborców jesteśmy wpisani z urzędu. Zazwyczaj będziemy mogli oddać głos w tych samych miejscach, w których głosowaliśmy kilka miesięcy temu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

UWAGA!
Członkowie komisji wyborczej mają obowiązek sprawdzić naszą tożsamość, dlatego do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Adresy lokali wyborczych możesz sprawdzić tutaj:
Miasto Wągrowiec
Gmina Wągrowiec
Miasto i Gmina Skoki
Miasto i Gmina Gołańcz
Gmina Damasławek
Gmina Mieścisko
Gmina Wapno

Na kogo możesz oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu sprawdzisz w artykule
WYBORY 2019. To na nich będziemy głosować! Zobacz pełne listy kandydatów

W lokalu wyborczym otrzymasz tylko dwie białe, jednostronnie zadrukowane karty do głosowania. Na większej będą listy pięciu komitetów zarejestrowanych w wyborach do Sejmu (kolejność komitetów została wylosowana). Znajdź na niej listę ugrupowania, na które chcesz głosować. Postaw znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście. Jeśli postawisz znak „X” na więcej niż jednej liście, głos będzie nieważny!

Na drugiej, mniejszej karcie wydrukowane będą nazwiska trojga kandydatów do Senatu, umieszczone w kolejności alfabetycznej. Tutaj znajdź nazwisko kandydatki lub kandydata, na którego chcesz oddać głos i postaw znak „X” przy wybranym nazwisku. Postawienie znaku „X” przy więcej, niż jednym nazwisku spowoduje, że głos będzie nieważny!

Znak „X” to co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki.

O tym, jak głosować, opowiada film przygotowany przez Państwową Komisję Wyborczą:

Pamiętajmy też, że w weekend policjanci prowadzić będą wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez funkcjonariuszy, którzy reagować będą m.in. na:

  • naruszenie ciszy wyborczej;
  • uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym;
  • usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej;
  • wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej;
  • uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania;
  • agresję i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej powodowane przez osoby głosujące.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Related posts

KOBIETY: Będzie u nas BEZPŁATNA mammografia [ZAPOWIEDŹ]

W tajemnicy przed żoną chciał wyjść do sklepu. Nadział się na płot. Potrzebna była pomoc strażaków! [FOTO]

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odeszła od nas Marianna Marczyk