Jan Maćkowiak z wągrowieckiego PCK informuje, że potrzebne jest osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
– Osocze od takich osób zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia – wyjaśnia Maćkowiak.
O telefoniczny kontakt proszone są wyłącznie osoby, które spełniają poniższe warunki:
– przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 – dysponują wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie lub wynikiem przeciwciał anty-SARS-CoV-2
– są w wieku 18 – 60 lat i nie chorują przewlekle
– nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników
– kobiety, które nie były w ciąży
Kontakt z lek. med. Agnieszką Łabą – kierownikiem działu dawców, tel. 61 886 33 34.
Osoby, które przechorowały COVID-19 proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy w celu dokonania wstępnej oceny braku przeciwwskazań do oddania osocza, ustalenia najdogodniejszego terminu i miejsce jego pobrania kontakt z Działem Dawców RCKiK w Poznaniu w godz.7.30-14.30 tel.: 61 886 33 54.
Osoba, która wyzdrowiała po przechorowaniu COVID-19 lub przebyła bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 musi spełniać standardowe kryteria dawcy krwi (m.in. stanu zdrowia, wagi, wzrostu, nieprzebywania w obszarach o szczególnej sytuacji epidemiologicznej, np. obszary występowania wirusa Zika, wirusa Zachodniego Nilu czy też endemicznego występowania malarii).
Uwaga, ostateczną i wiążącą decyzje podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej!