Urząd miejski w oficjalnym komunikacie informuje, że w najbliższych miesiącach Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Wągrowcu przeprowadzi wśród najemców lokali komunalnych weryfikację ich dochodów.
– Jest to działanie obowiązkowe, wynikające z obowiązujących przepisów i dotyczy wyłącznie umów zawartych na czas nieoznaczony od 21 kwietnia 2019 r. W roku 2025 weryfikacji dochodowej poddane zostaną umowy najmu zawarte w latach 2019 – 2022 – wyjaśniają miejscy urzędnicy.
Weryfikacji nie podlegają osoby, które spełniają jeden z poniższych warunków:
- są nieprzerwanie najemcami obecnie zajmowanego lokalu, a najem został nawiązany przed dniem 21 kwietnia 2019 r.,
- byli najemcami lokalu na podstawie umowy najmu zawartej przed dniem 21 kwietnia 2019 r., dokonali jego zamiany i obecnie zajmują lokal na podstawie umowy zawartej od dnia 21 kwietnia 2019 r.,
- wstąpili w stosunek najmu po zmarłym najemcy na podstawie przepisów prawnych Kodeksu cywilnego, a zmarły był najemcą lokalu komunalnego na podstawie zawartej umowy na czas nieoznaczony przed dniem 21 kwietnia 2019 r.,
- są najemcami lokalu na podstawie umowy najmu socjalnego lokalu.
Weryfikacja krok po kroku:
- Każdy najemca podlegający weryfikacji otrzyma od Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Wągrowcu pisemne wezwanie do złożenia w terminie jednego miesiąca od dnia otrzymania wezwania deklaracji o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego uzyskanych w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie deklaracji.
- W razie wątpliwości co do wiarygodności informacji i danych zawartych w złożonej deklaracji, najemca może zostać wezwany do udostępnienia dokumentów potwierdzających wysokość dochodów uzyskanych przez najemcę oraz innych członków jego gospodarstwa domowego wykazanych w deklaracji (w terminie do 30 dni od dnia otrzymania wezwania).
- W przypadku przekroczenia kryteriów dochodowych wskazanych w uchwale rady gminy, zostanie ustalona nowa, indywidualna wysokość czynszu zgodnie ze wzorem zawartym w w/w ustawie, a najemca otrzyma wypowiedzenie dotychczasowej wysokości czynszu wraz z naliczeniem jego nowej wysokości. Termin wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Jeśli podwyżka przekroczy 50% dotychczasowej wysokości czynszu wówczas przez pierwsze 6 miesięcy obowiązywania podwyżki najemca będzie płacił czynsz w wysokości 150% dotychczasowej wysokości czynszu, następnie w pełnej wysokości obliczonego nowego czynszu.
– Najemcy nie powinni lekceważyć otrzymanego wezwania do weryfikacji! – ostrzegają urzędnicy.
Jeżeli najemca nie złoży deklaracji, złoży deklarację niekompletną, nie udostępni żądanych dokumentów lub złoży deklarację lub żądane dokumenty po upływie wyznaczonego terminu, stawka czynszu zostanie podwyższona do kwoty 5 proc. wartości odtworzeniowej w skali roku i jej wysokość (obowiązująca do dnia 31 marca 2025 r.) będzie wynosić 26,72 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu.
Stawka ta podlegać będzie na bieżąco aktualizacji, na podstawie kolejnych Obwieszczeń Wojewody Wielkopolskiego w sprawie ogłoszenia wysokości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.
Możliwość odwołania:
- Jeżeli w okresie obowiązywania podwyższonego czynszu dochody najemcy ulegną obniżeniu, najemca może (nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia ostatniej podwyżki) wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie wysokości czynszu stosownie do aktualnie osiąganych dochodów.
W ciągu dwóch miesięcy od dnia otrzymania wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu najemca może:
- odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania umowy najmu z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia;
- zakwestionować podwyżkę, wnosząc do sądu pozew o ustalenie, że podwyżka jest niezasadna albo powinna być ustalona na innym poziomie.
Przypominamy, że kryteria dochodowe obowiązujące w mieszkaniowym zasobie gminy zostały określone w § 2 Uchwały nr XIII/90/2015 Rady Miejskiej w Wągrowcu z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Wągrowiec, który stanowi, że umowy najmu lokali na czas nieoznaczony zawierane są z osobami spełniającymi przesłanki uchwały i osiągającymi, w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia deklaracji, średni dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nieprzekraczający:
- 175% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym – obecnie 3288,09 zł;
- 125% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym – obecnie 2348,64 zł.
Kwota najniższej emerytury w gospodarstwie domowym określana jest na podstawie obwieszczanych corocznie komunikatów Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Źródło: wagrowiec.eu