WĄGROWIEC: Obłożnie chorych zaszczepi zespół wyjazdowy

O zasadności przyjazdu ambulansu będzie decydował lekarz rodzinny.

Wielkopolski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wyznaczył zespół wyjazdowy, który będzie dokonywał szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w miejscu zamieszkania pacjentów z terenu Wągrowca.

Z takiego sposobu przyjęcia szczepionki mogą skorzystać osoby, których stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do punktu szczepień i nie mogę skorzystać z transportu organizowanego przez miasto. Ocena zasadności szczepienia w miejscu zamieszkania będzie dokonywana przez lekarza rodzinnego pacjenta.

Jak poinformował Urząd Miejski w Wągrowcu, w naszym mieście osoby obłożnie chore będzie szczepił zespół wyjazdowy obsługiwany przez NZOZ Obst Ambulans Union Ratownictwo Medyczne z siedzibą w Obornikach ul. Łukowska 12

E-mail do zespołu wyjazdowego: rejestracja@obstambulans.pl, biuro@obstambulans.pl
Telefon do kontaktu z pacjentami: 61-29-64-134

– Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień będą wsparciem dla dotychczas działających zespołów mobilnych – tłumaczy Hanna Philips, zastępca ds. medycznych dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Zadaniem lekarza POZ jest wystawienie oceny zasadności sczepienia w domu. Następnie kontaktuje się on z najbliższym dla danego pacjenta mobilnym punktem szczepień. Lekarz POZ będzie wiedział, który punkt może dojechać do obłożnie chorego pacjenta, każda przychodnia otrzymała niezbędne informacje.

Mobilne punkty szczepień jeżdżą do pacjentów leżących, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie i zaszczepienie przeciwko COVID-19 w stacjonarnym punkcie.

Żeby skorzystać z usług wyjazdowego zespołu szczepiącego pacjent lub jego opiekun musi skontaktować się z poradnią POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego są w stanie najszybciej potwierdzić, czy dana osoba ze względu na stan zdrowia potrzebuje szczepienia w domu.

Możliwy jest wyłącznie bezpośredni kontakt z placówką POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeżeli pacjent lub jego opiekun zadzwoni w celu umówienia szczepienia w miejscu zamieszkania na infolinię 989 lub do punktu szczepień i tak zostanie skierowany do poradni POZ. Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie można się również zarejestrować przez internet.

Jak wygląda procedura zapisania na szczepienie w miejscu zamieszkania?

  • Po telefonie od pacjenta lub jego opiekuna poradnia POZ lub pielęgniarka opieki długoterminowej przyjmuje zgłoszenie i potwierdza, że pacjent należy do danej poradni.
  • Następnie ustala, czy ma skierowanie na szczepienie w systemie elektronicznym. Jeśli nie, a kwalifikuje się do niego w ramach obecnie szczepionych grup – wystawia skierowanie.
  • W kolejnym kroku lekarz POZ lub pielęgniarka oceniają, czy pacjent ze względu na stan zdrowia kwalifikuje się do zaszczepienia w domu.
  • Jeśli tak – odnotowują to w dokumentacji medycznej i przekazują informację do wyjazdowego punktu szczepień lub bezpośrednio pacjentowi/jego opiekunowi, który samodzielnie kontaktuje się z punktem.
  • Pracownicy punktu rejestrują na szczepienie, ustalają jego termin i zjawiają się w nim w miejscu zamieszkania pacjenta.
  • O zakwalifikowaniu do wykonania szczepienia decyduje lekarz mobilnego zespołu.
  • Po podaniu pierwszej dawki, zespół ustala termin podania drugiej i przez co najmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

WAŻNE: Do osób, które nie są obłożnie chore i leżące, nie jeżdżą mobilne zespoły szczepiące.

Dodatkowe wyjazdowe zespoły szczepiące samodzielnie zamawiają szczepionki i otrzymują własną pulę. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych np. przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia w miejscu zamieszkania.

Mobilne zespoły w punktach stacjonarnych i wyjazdowe punkty szczepień są wynagradzane tak samo. Za wyjazd na szczepienie pacjenta w domu, Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł. Dla pacjenta szczepienie jest oczywiście bezpłatne.

Źródła: Urząd Miejski w Wągrowcu, Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ

Related posts

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odeszli od nas Dariusz Kalista, Dariusz Adamski, Leszek Wojdanowicz

GARNETZ NA PONIEDZIAŁEK, czyli… chcecie zmian? To działajcie!

Powołanie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu [FOTO]