2 maja to w Polsce dzień flagi. Wielu z nas w te dni wywiesza w oknach, na balkonach, tarasach, przed domem biało-czerwoną.
Postanowiliśmy zapytać kilku znanych wągrowczan, czym dla nich jest biało-czerwona
flaga.
Sławomir Maciaszek
– Biało-czerwona flaga jest dla mnie symbolem naszego państwa oznaczającym jego suwerenność. Podobnie jak godło i hymn narodowy – pokazuje tożsamość i ciągłość istnienia naszego Narodu. Patrząc na flagę państwową, dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę – materiał, lecz samo państwo, jego formę rządów, normy, prawdy i historię narodu, który ją używa. Biel i czerwień użyta jako barwy flagi odwołują się do najwcześniejszych symboli państwowości Polski – białego piastowskiego orła i dostojności czerwieni, jako barwy królewskiej.
W moim rodzinnym domu flaga narodowa była od zawsze wywieszana w celu podkreślenia znaczenia: uroczystości, świąt państwowych lub innych istotnych dla społeczności lokalnej wydarzeń. Tak czynimy do dziś – chociaż widzimy, że coraz więcej mieszkańców nie eksponuje flagi państwowej na swoich domach.
Dorota Krzymińska-Nowak
– Szacunek do symboli narodowych nie jest niestety domeną Polaków. Z czego to wynika, nie wiem, bo po okresie kiedy wywieszanie symboli w niewyznaczone dni było przestępstwem powinniśmy bardziej poczuć naszą narodową niezależność. Niestety, tak nie jest. Ja sama przyznaję, że jej nie wywieszam. Zrobiłam to po śmierci papieża, bo wtedy rzeczywiście chciałam w ten właśnie sposób zamanifestować swoje emocje i się zjednoczyć. Ale nie ma to najmniejszego wpływu na mój patriotyzm.
Jestem patriotką, wierzę w wartości, o które tak zawzięcie walczyliśmy, jestem bardzo dumna z wolności, którą mamy teraz, a która dla naszych przodków była nieosiągalna. Którą mieliśmy, bo niestety obecnie mamy do czynienia z jej kryzysem.
Być może należałoby rozdzielić kwestie państwowe i narodowe, aby nie obarczać flagi niejako winą za polityczne decyzje, ale jest to trudne. Nie identyfikuję się z państwem, które zabiera obywatelom wolność, choć w wyniku wolnych wyborów taki rząd właśnie mamy. Przerażają mnie wiadomości o marszach pseudonarodowych, które są jedynie okazją do podsycania agresji, o pompatycznych obchodach rocznic. To święto radości i tak powinniśmy je obchodzić, powinno nas jednoczyć, a nie dzielić, a flaga narodowa powinna być symbolem tej narodowej więzi.
Szymon Jasiński
– Dla mnie biało-czerwona flaga jest świętością i barwami mojego kraju, które trzeba szanować. Wywieszam flagę przy okazji wszystkich ważnych świąt.
Radosław Hurnik
– Flaga biało czerwona dla mnie to symbol Polski, honoru i patriotyzmu, oddaje hołd naszym przodkom za walkę o niepodległość. Flagę staram się wywieszać w święta narodowe, jednak obserwując nasze miasto, to nie wszędzie ona powiewa.
Jakub Zadroga
– Biało-czerwona flaga to nasz symbol narodowy, to nasze narodowe barwy. Flaga narodowa to także symbol suwerenności państwa. Cieszy mnie fakt, że w ostatnich latach zauważam wzrost liczby wywieszanych flag podczas świąt narodowych. Oczywiście w moim domu także powiewa flaga w dni ważne dla Polski.
Chciałbym wszystkim życzyć z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej aby biało-czerwone barwy zawsze były dla nas symbolem jedności, zgody, by łączyły Polaków, a nie dzieliły. Poczucie wspólnoty, patriotyzmu jest w nas wszystkich, oczywiście mamy prawo inaczej to postrzegać, ale zawsze pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy Polakami, dlatego zawsze powinniśmy z godnością i szacunkiem podchodzić do naszych symboli narodowych i rodaków.
Leszek Frankowski
– Biało czerwona flaga jest jednym z naszych trzech symboli narodowych. Jej barwy nie są przypadkowe. Biel symbolizuje czystość i szlachetność, a dodatkowo jest odniesieniem do naszego godła państwowego, czyli białego orła. Natomiast czerwień to poświęcenie, odwaga i waleczność.
Mam bardzo emocjonalny stosunek do naszej flagi, która jest dla mnie czymś bardzo ważnym. To flaga pod barwami której nasi przodkowie wielokrotnie przelewali krew w obronie naszego kraju, naszej państwowości i naszych obywateli. To między innymi symbol patriotyzmu i oddania oraz umiłowania naszego kraju. Symbol z którym powinni identyfikować się wszyscy Polacy. Z którego powinniśmy być dumni. Który przypomina nam skąd pochodzimy i kim jesteśmy.
Jeśli mam możliwość to wywieszam ją w ważne dla mnie dni, np. 1 marca, 2-3 maja, 8 maja, 1 sierpnia, 11 listopada i 30 grudnia. Szkoda tylko, że większość z mieszkańców Wągrowca zdaje się zapominać o tym, że warto wywieszać naszą flagę państwową. I warto być dumnym z tego, że jesteśmy Polakami.
Poniżej nasza fotorelacja z biało-czerwonego Wągrowca.
Zdjęcia Marek Świdrak.