Wczoraj zwierzę zostało zauważone w okolicach wsi Potrzanowo w gminie Skoki.
Jak donosi fanpejdż „Potrzanowo Moje miejsce na ziemi”, miejscowy radny sołecki Janusz Gliszczyński sfotografował wczoraj dzikiego kota na polu przed swoim domem.
Rysie w północnej Wielkopolsce są obserowanae coraz częściej. Bywają widywane w okolicach Obornik, Trzcianki czy Krzyża.
To efekt akcji przywracania populacji tego dzikiego kota w północno-zachodniej Polsce. W ostatnich latach na wolność trafiło na tym terenie już 46 zwierząt. Zanotowano już przypadki rozmanażania sie kotów na terenie Wielkopolski.
Rysie po naszej strony Wisły nie były widziane od ponad 200 lat. Przyczyną drastycznego skurczenia się ich populacji było polowanie dla skór, tępienie ich jako konkurencyjnego drapieżnika oraz silna fragmentaryzacja obszarów leśnych.
Ryś euroazjatycki to największy kot Europy. Ich głównym pokarmem są jelenie i sarny, a jeden osobnik potrzebuje kilkudziesięciu upolowanych zwierząt rocznie. Samce rysi są mocno terytorialne, obszar jednego osobnika to około 350 kilometrów kwadratowych.
Źródła: Potrzanowo Moje miejsce na ziemi, Powrót rysia do północno- zachodniej Polski, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, Lasy Państwowe, Marcin Grzegorzek