UWAGA! Ptasia grypa w powiecie wągrowieckim

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu w strefie objętej zakażeniem nakazuje przestrzeganie konkretnych zasad.

KOMUNIKAT

W związku ze stwierdzeniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków i wydaniem przez Wojewodę Wielkopolskiego rozporządzenia z dnia 13 marca 2025 roku w sprawie jej zwalczania na terenie powiatów chodzieskiego, pilskiego i wągrowieckiego – szczególnie w miejscowościach znajdujących się na obszarze zagrożonym: Kaliszany, Kamienica, Toniszewo, Pawłowo Żońskie, Oporzyn i Grylewo Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i niewypuszczania drobiu z pomieszczeń, aby odizolować je od środowiska zewnętrznego i przestrzegać zasad bioasekuracji.

W strefie objętej zakażeniem nakazuje się m.in. utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich ptaków oraz niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków. Ponadto w strefie objętej zakażeniem należy nie dokarmiać dzikiego ptactwa.

Źródło: Powiat Wągrowiecki

Fot. ilustracyjne „freepik”

Related posts

WAŻNE: Weekendowe imprezy ODWOŁANE. To skutek UPAŁÓW!

ALE POBIEGŁ! Marcin z rekordem na 100 metrów

Będą sprzątać jezioro Durowskie [ZAPOWIEDŹ]