POŻAR. Paliły się sadze w w kominie budynku wielorodzinnego. Jakie są zasady postępowania w takich przypadkach?

Sezon grzewczy już trwa, więc strażacy mierzą się z coraz częstszymi pożarami sadzy.

O pożarze w bloku mieszkalnym w Niemczynie służby zostały zaalarmowane w ubiegły wtorek wieczorem. Około godziny 19. do akcji ruszyły dwie jednostki państwowych strażaków z Wągrowca oraz zastępy OSP z Niemczyna i Damasławka.

Aby ugasić palące się w przewodzie kominowym sadze, strażacy najpierw musieli wygasić znajdujący się w budynku wielorodzinnym piec centralnego ogrzewania. Po wyczyszczeniu komina ratownicy sprawdzili pomieszczenia przy pomocy detektora wielogazowego i przewietrzyli budynek.

UWAGA! Pożar sadzy w kominie może spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą być przyczyną pożaru sąsiednich budynków i materiałów palnych znajdujących się w pobliżu.

Aby zapobiec tego typu zdarzeniom należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: wolno spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały), do których palenisko jest przystosowane (zgodnie z instrukcją użytkowania) oraz należy systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe (kominy).

Co zrobić, gdy sadze już się zapalą? Po pierwsze oceń sytuację i jeżeli stwierdzisz zagrożenie dla siebie lub innych użytkowników obiektu to:

  • zaalarmuj osoby przebywające w mieszkaniu/domu,
  • wyjdź na klatkę schodową/na zewnątrz i zaalarmuj sąsiadów,
  • wezwij straż pożarną – wybierz numer alarmowy 112 lub 998, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedz: co się pali, gdzie się pali i czy zagrożeni są ludzie?
  • oczekuj na straż pożarną na zewnątrz, ewentualnie pomóż innym w ewakuacji.

Po drugie, jeżeli uważasz, że jest bezpiecznie, nie chcesz pomocy straży pożarnej i decydujesz się na samodzielne ugaszenie pożaru sadzy to można postąpić następująco (zawsze w minimum dwie osoby dorosłe):

  • wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, a następnie szczelnie zamknąć piec.

UWAGA! Nie wolno gasić pożaru sadzy wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowanie wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru!

  • obserwuj komin na zewnątrz budynku oraz wewnątrz (niższe części komina) czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień.
  • jeżeli posiadasz i jesteś w stanie to możesz użyć sita kominowego – jest to metalowa siatka o wymiarach oczek ok. 3 x 3 mm, rozpięta na ramie stalowej o wymiarach ok. 60 x 60 cm, z dwoma metalowymi uchwytami. Wylot komina zabezpiecza się sitem, które ma za zadanie ograniczyć intensywność palenia się sadzy w kominie poprzez przyduszenie pożaru, a także zapobiegać wydostawaniu z komina palącej się sadzy. W konsekwencji chronić ma również dachy oraz pobliskie zabudowania przed zapaleniem.
    Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę powinno zlewać się wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy (pamiętaj nie wlewaj wody do komina!).

Źródło: OSP Damasławek, PSP Chodzież

Related posts

KOBIETY: Będzie u nas BEZPŁATNA mammografia [ZAPOWIEDŹ]

W tajemnicy przed żoną chciał wyjść do sklepu. Nadział się na płot. Potrzebna była pomoc strażaków! [FOTO]

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odeszła od nas Marianna Marczyk