NASZ ŻŁOBEK Z ARCHITEKTONICZNĄ NAGRODĄ! Za niestandardowe podejście do kształtowania gustu „małego” człowieka [WIDEO]

Przestrzeń Żłobka Miejskiego nr 1 w Wągrowcu mówi językiem dziecka i tworzy szczególny, zbudowany w jego skali mikroświat – napisało jury w uzasadnieniu.

Wybudowany z inicjatywy poprzedniego burmistrza Wągrowca Krzysztofa Poszwy, a oddany do użytku w 2019 roku, miejski żłobek od początku zachwyca swoim wyglądem i uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Szczególnie urzekające jest zwłaszcza jego wnętrze.

I to właśnie w kategorii WNĘTRZE nasz żłobek zdobył wczoraj Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego – NAWW. Konkurs zorganizował poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, a jego patronami są Wojewoda Wielkopolski oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Jak napisało w uzasadnieniu jury, projekt przestrzeni żłobka, przestrzeni dla nadchodzącego pokolenia przyszłych użytkowników przestrzeni publicznych, wyróżniono za niestandardowe podejście do estetycznego i funkcjonalnego kształtowania gustu i doświadczeń „małego” człowieka. To projekt w skali dziecka, projekt architektoniczny ale i edukacyjny.

Należy spodziewać się, że przyszłe pokolenie, wychowane w takim kontekście architektonicznym, zmieniać będzie oblicze polskiej architektury, sięgając czasem do doświadczeń estetycznych i funkcjonalnych z okresu „maluchów”. Przestrzeń, z którą człowiek styka się na co dzień stanowi istotny element kształtujący jego osobowość . Dobra architektura może wyzwalać energię i inspirować do działania – a tym samym wspierać rozwój, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników budynków.

Dlatego nagrodę w kategorii „wnętrze publiczne” przyznano za realizację, która na pierwszym miejscu stawia potrzeby najmłodszych. Przestrzeń Żłobka Miejskiego nr 1 w Wągrowcu mówi językiem dziecka i tworzy szczególny, zbudowany w jego skali mikroświat, który daje poczucie bezpieczeństwa i rozbudza ciekawość. Istotny jest również wymiar edukacyjny tego miejsca – pokolenie dorastające w dobrze zaprojektowanym otoczeniu będzie w przyszłości wpływać na przestrzeń publiczną sięgając do doświadczeń estetycznych i funkcjonalnych z okresu dzieciństwa.

Projekt wągrowieckiego żłobka wykonała Pracownia 21 Wojciecha Błaszaka, przy projektowaniu wnętrza współpracując z pracownią architektoniczną Decocafe. Architekci, jak sami deklarują, chcieli zachować spójność wnętrza z białą modernistyczną bryłą budynku i przenieść jego stonowaną kolorystykę i prostotę do wnętrza. We wnętrzach dominuje kolor biały, ożywiony różnymi odcieniami zielonego, a dla przełamania chłodnych barw autorzy postawili na drewniany akcent w postaci okładziny ściennej wykonanej z forniru dębowego. Projektanci chcieli uniknąć nadmiaru kolorów, który często występują w nadmiarze w projektach dla najmłodszych.

Cytat z uzasadnienia przyznania nagrody wągrowieckiemu żłobkowi.
Gala rozdania Nagród Architektonicznych Województwa Wielkopolskiego. Przyznanie nagród w kategorii WNĘTRZE, w której laureatem został wągrowiecki żłobek rozpoczyna się w 26. minucie i 30 sekundzie.

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego ma honorować wyróżniające się dzieła architektoniczne zrealizowane na terenie Wielkopolski w roku poprzedzającym daną edycję Konkursu, w następujących kategoriach: OBIEKT ARCHITEKTONICZNY, DOM, WNĘTRZE i PRZESTRZEŃ WSPÓLNA oraz wyłonić spośród zwycięzców tych kategorii laureata nagrody głównej, jaką jest GRAND PRIX NAWW.

Wnętrze wągrowieckiego żłobka zaprojektował zespół w składzie: Wojciech Błaszak, Justyna Mikstacka-Błaszak, Kamil Frąckowiak, Piotr Anczakowski, Dobrochna Kniat, Krzysztof Kostrzyc i Małgorzata Czarniak.

Źródło: SARP Poznań

Related posts

KOBIETY: Będzie u nas BEZPŁATNA mammografia [ZAPOWIEDŹ]

W tajemnicy przed żoną chciał wyjść do sklepu. Nadział się na płot. Potrzebna była pomoc strażaków! [FOTO]

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odeszła od nas Marianna Marczyk