Wągrowiec, a dokładnie jego herb, stał się argumentem w politycznym sporze.
W niedalekim Gnieźnie wybuchł spór o symbole falangi (czyli stylizowanego obrazu ręki z mieczem), które nieznany sprawca na terenie tego miasta wymalował sprejem w różnych miejscach.
Donosi o tym portal Gniezno24.com, na łamach którego została opublikowana polemika dwóch młodych polityków – przedstawiciela miejscowej młodzieżówki lewicowej Kacpra Parola oraz szefa tamtejszej Młodzieży Wszechpolskiej Michała Ostrzyckiego. Nieoczekiwanie argumentem w ich sporze stał się herb Wągrowca.
Zdaniem Parola falanga tak naprawdę oznacza ksenofobię, rasizm, szowinizm i brak szacunku do drugiego człowieka. – W XXI wieku w środku Europy nie ma miejsca na faszyzm czy nienawiść – zaznaczył młody lewicowiec. W odpowiedzi Michał Ostrzycki użył zaskakującego argumentu: – Teraz się mówi, że jest symbolem antysemickim, co jest niedorzecznym faktem. Falangi używa polska marynarka na swoich proporcach, czy jest też elementem herbu Wągrowca – stwierdził.
Faktycznie w herbie Wągrowca, na jednym z czterech pól, znajduje się rycerska ręka z mieczem. Czy jednak ma ona cokolwiek wspólnego z falangą? O wyjaśnienie poprosiliśmy Marcina Moeglicha z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.
– Twierdzenie, że w herbie Wągrowca znajduje się symbol falangi, jest nadużyciem i świadectwem niewiedzy, by nie powiedzieć – głupstwem. Zbrojne ramię z mieczem pojawiło się na pieczęci burmistrzowskiej Wągrowca pod koniec XVIII wieku, czyli sto kilkadziesiąt lat przed przyjęciem symbolu falangi przez radykalnych nacjonalistów. Poza tym znak w herbie Wągrowca i symbol falangi wyraźnie różnią się od siebie krojem i szczegółami rysunku. Na ich ewentualne podobieństwo może zwrócić uwagę jedynie osoba, której zależy na promowaniu niewiedzy – komentuje wągrowiecki historyk.
Jak wyjaśnia Moeglich, zbrojne ramię z mieczem weszło na stałe do herbu miasta około połowy XIX wieku. Ówczesne władze, dążąc do przywrócenia w herbie tradycyjnych symboli, skompilowały w jedną całość znaki występujące na trzech różnych pieczęciach z okresu staropolskiego: burmistrzowskiej i wójtowskiej z końca XVIII wieku oraz miejskiej z XVI wieku. Herb czteropolowy, który utrzymywany jest do dziś, jest zatem produktem z okresu zaborów. – Na marginesie warto dodać, że właściwy, poprawny heraldycznie herb Wągrowca został w zasadzie zapomniany. Jest to herb jednopolowy, z półpostacią zakonnika cysterskiego – wyjaśnia Marcin Moeglich.
Czym jest falanga?
To symbol, używany przez polskich nacjonalistów (głównie przez środowiska związane z ruchem narodowo-radykalnym), będący stylizowanym wizerunkiem ręki trzymającej miecz.
Ręka z mieczem jako symbol nacjonalistyczny zaczęła pojawiać się na początku lat 30. ubiegłego wieku w miejsce zakazanego przez władze sanacyjne „mieczyka Chrobrego”, symbolu rozwiązanej w 1933 roku ponadpartyjnej organizacji politycznej Obozu Wielkiej Polski (OWP). Stała się jednym z symboli grupy „młodych” Stronnictwa Narodowego (SN). W 1935 roku Ruch Narodowo-Radykalny Falanga (RNR-Falanga) przyjął za swój symbol uproszczony znak graficzny ręki z mieczem[1].
Obecnie falanga jest oficjalnym symbolem organizacji narodowych – współczesnego Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Narodowego Odrodzenia Polski (NOP), choć nadal chętnie się do niej odwołują członkowie innych organizacji narodowych.
Źródła: Gniezno24.com, Wikipedia.org