Dziś w nocy zmiana czasu. Znasz wszystkie miejskie zegary w Wągrowcu?

Z okazji zmiany czasu zapraszamy na wirtualny spacer szlakiem wągrowieckich zegarów.

Jesienna zmian czasu należy do tych przyjemniejszych. Wskazówki zegara przesuwamy bowiem z godziny 3 na 2. Ucieszy to na pewno wszystkich śpiochów, bo cofnięcie zegara oznacza, że będziemy spać godzinę dłużej.

Z okazji zmiany czasu postanowiliśmy zaprosić naszych czytelników na wirtualny spacer po Wągrowcu w poszukiwaniu publicznych zegarów.

Naszą wycieczkę zaczynamy od najbardziej chyba charakterystycznego czasomierza – stojącego zegara na szczycie ulicy Pocztowej. Zegar od lat jest ozdobą tej części Wągrowca, jednak czasami bywa „ofiarą” zbyt szarżujących kierowców.

Drugim znanym zegarem jest ten znajdujący się na ratuszu. Choć nieco schowany, to jednak trudno go nie znać, bowiem donośnie wybija każdą godzinę, a jego dźwięk słychać nawet kilka kilometrów za miastem. A już wkrótce, jak co roku, jego kurant zacznie wygrywać bożonarodzeniowe kolędy.

Dwa kolejne zegary znaleźć można na Rynku. Pierwszy zdobi kamienicę pod numerem 12, należącą do Wągrowieckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, czyli miejskiej spółki. A tuż obok, na płycie Rynku, znaleźć można chyba najciekawszy wągrowiecki czasomierz – zegar słoneczny. Jego „wskazówką” może stać się każdy z nas! Żeby odczytać godzinę należy bowiem osobiście stanąć na płytce z numerem aktualnego miesiąca, a wtedy nasz cień wskaże nam czas!

Najnowszym wągrowieckim zegarem jest ten umiejscowiony na zrewitalizowanym dworcu kolejowym. Posiada on aż cztery tarcze, skierowane we wszystkie strony świata. A następne zegary możemy spotkać tuż obok – na peronach, zarówno samodzielne, jak i wbudowane w kolejowe tablice informacyjne.

Dwa kolejne zegary znajdziemy na budynkach związanych z oświatą. Pierwszy góruje nad wejściem do szacownego I Liceum Ogólnokształcącego, a drugi zdobi budynek starej szkoły na Osadzie, tuż przy nowo nazwanym rondzie PCK.

Ostatni zegar jest też charakterystyczny, bo elektroniczny. Świeci na dachu budynku spółki ciepłowniczej Veolia Wągrowiec. Oprócz aktualnej daty i godziny możemy na nim sprawdzić także inne informacje, w tym temperaturę, siłę wiatru i (co szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym) stan zanieczyszczenia powietrza.

A jeśli nam mało miejskich zegarów, zawsze możemy spojrzeć w witrynę jednego z wągrowieckich zakładów zegarmistrzowskich…

Zdjęcia Marek Świdrak.

Related posts

ALE IMPREZA: Fiksmatynta zez naszygo fyrtla, czyli gala rzeczy ciekawych

PCK zaprasza na uroczyste obchody swojego święta

Podziękowania dla wągrowieckich pracowników socjalnych [FOTO]