Cześć i chwała wielkopolskim powstańcom! [ZDJĘCIA]

Wyjątkowo podniosły charakter miała tegoroczna uroczystość obchodów 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Miał na to wpływ nie tylko fakt, że po raz pierwszy ta ważna dla Wielkopolan data obchodzona była w całej Polsce jako święto państwowe, ale także obecność wyjątkowych gości na miejskich obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Swoją obecnością zaszczycili je bowiem wojewodowie: wielkopolski Michał Zieliński oraz kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. To oni, po odśpiewaniu hymnu przez licznie przybyłych wągrowczan, jako pierwsi złożyli wieniec kwiatów przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, oddając hołd bohaterskim patriotom, którzy wywalczyli przyłączenie Wielkopolski do Polski.

 Wcześniej zgromadzeni wysłuchali historii powstania wielkopolskiego, przedstawionej w krótkim wystąpieniu przez Marcina Moeglicha z wągrowieckiego Muzeum Regionalnego.   

W dalszej kolejności kwiaty przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskim złożyła delegacja Urzędu Miejskiego z Burmistrzem Jarosławem Berendtem, a także liczne poczty sztandarowe i delegacje z miejskich i powiatowych jednostek oraz organizacji. W tej podniosłej uroczystości uczestniczyli także wągrowieccy harcerze oraz strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” RP, a jej zakończenie zwieńczył armatni wystrzał przygotowany przez Bractwo Strzeleckie w Wągrowcu.

Przypomnijmy, że jeszcze dzisiaj, od godziny 17:00 do 21:00, w ramach obchodów 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie można podziwiać instalację świetlną przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Natomiast o godzinie 18:30 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła odbędzie się msza święta w intencji powstańców wielkopolskich.

***

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego po raz pierwszy miały rangę święta państwowego pn. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto ustanowione zostało dzięki inicjatywie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Fundacji Zakłady Kórnickie i Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz zaangażowaniu Wielkopolan. Ustawę, zgłoszoną i podpisaną przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejm i Senat przyjęły jednogłośnie.

Related posts

KOBIETY: Będzie u nas BEZPŁATNA mammografia [ZAPOWIEDŹ]

W tajemnicy przed żoną chciał wyjść do sklepu. Nadział się na płot. Potrzebna była pomoc strażaków! [FOTO]

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odeszła od nas Marianna Marczyk