Co ty wiesz o Pałukach? [FILM]

Wiecie co to jest „ryjok”, „żupan”, „bandy”, „fartuch”? Albo dlaczego tradycyjny haft naszego regionu jest nazywany „haftem tysiąca dziurek”?

„Alfabet Tradycji – Wielkopolska” opublikował film o Pałukach, w którym tłumaczy, jak wygląda tradycyjny strój i haft tego regionu. Poznamy także Krystynę Ługiewicz, znakomitą pałucką hafciarkę. A Karolina Ociepka i Aleksander Kwietniak pokażą na sobie tradycyjny strój pałucki.

Dzięki temu dowiemy się co to jest ryjok, żupan, bandy oraz fartuch.

PAŁUKI

Mikroregion etnograficzny położony w północno-wschodniej części Wielkopolski. Obszar Pałuk wytycza położenie rzek: Noteci i Wełny, a główne ośrodki miejskie to: Żnin, Szubin, Kcynia i Wągrowiec. Kultura tradycyjna Pałuk ma rdzeń wielkopolski, do najważniejszych przejawów dziedzictwa kulturowego należą tu stroje z charakterystycznym bogatym haftem, sakralna rzeźba spotykana w kapliczkach, drewniane budownictwo oraz meblarstwo, jak również śpiew, tańce i obrzędy. Pałuki wyróżniają również rozmaite formy zdobienia domów, wykonywane z kwiatów tworzonych z jednobarwnej bibuły karbowanej (ramy do obrazów, rózgi pałuckie, pająki, plotki).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”

Źródło: Muzeum Regionalne w Wągrowcu, „Alfabet Tradycji – Wielkopolska”

Related posts

KOBIETY: Będzie u nas BEZPŁATNA mammografia [ZAPOWIEDŹ]

W tajemnicy przed żoną chciał wyjść do sklepu. Nadział się na płot. Potrzebna była pomoc strażaków! [FOTO]

OSTATNIE POŻEGNANIE: Odeszła od nas Marianna Marczyk